ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, այն որակել է որպես շատ լարված և հայտարարել է, որ հայկական կողմը, հաստատելով իր դիրքորոշումը, առաջարկում է Ադրբեջանին անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ։
Ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով Լեռնային Ղարաբաղի ներկա իրավիճակին՝ Ալեն Սիմոնյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարտի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժմանը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի Փարուխ գյուղ՝ դրանով իսկ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ զենքի և անօդաչու ավիացիայի կիրառումը հերթական անգամ հանգեցրել է մարդկային զոհերի, կան վիրավորներ:
«Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը գործնական քայլեր կձեռնարկի իրավիճակի կարգավորման և նոր զոհերի ու մարտական գործողությունների կանխման համար և ադրբեջանական ուժերը կվերադարձնի մարտի 23-ի դիրքեր»,-նշել է նա:
Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՌԴ ՊՆ-ի հասցեական հայտարարությունը, որը, սակայն, արժանացել է ադրբեջանական կողմի հակազդեցությանը: ԱԺ նախագահը գործընկերներին տեղեկացրել է, որ դեռևս լուծված չեն հետպատերազմյան հումանիտար և այլ բնույթի խնդիրներ՝ շեշտելով հայ ռազմագերիների, պատանդների հարցը, որոնց թիվը, ըստ Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների, 38 է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման հարցերն օրհասական են:
«Հիմնարար և սկզբունքային են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և ազատությունների երաշխավորումը, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ այդ հակամարտությունը ոչ թե տարածքային, այլ իրավունքի հարց է: Այս համատեքստում կարևոր ենք համարում նոյեմբերի 9-ին, ինչպես նաև 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական կատարումը: Ինչպես նախկինում, Հայաստանը կարևորում է հարևան պետությունների հետ նորմալ հարաբերությունները: Մենք պատրաստ ենք երկխոսության, որը պետք է հանգեցնի տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատմանը և այդ պատճառով հաստատելով նախկինում ձևակերպված դիրքորոշումը՝ առաջարկում ենք Ադրբեջանին անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Armenia proposes to immediately start negotiations on signing a peace treaty with Azerbaijan, National Assembly President Alen Simonyan said at an event marking the 30th anniversary of the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States (CIS) Tuesday, March 29.
Simonyan said the situation in Nagorno-Karabakh is very tense, referring to Azerbaijan's recent incursion into a populated area and the establishment of posts in Karaglukh, a strategic height on the contact line. Three soldiers were killed and at least 14 others injured in Azerbaijan's attack.
“We expect that the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh will undertake practical steps for the settlement of the situation and preventing new victims and military actions, and return the Azerbaijani forces to the positions of March 23,” he noted.
The National Assembly President told his CIS counterparts that the post-war humanitarian and other issues have not been resolved yet either, emphasizing the need for the return of Armenian prisoners of war and hostages, the number of which, according to Azerbaijan, is 38.
Simonyan then weighed in on the preservation of the Armenian historical, cultural and spiritual heritage in the territories under the control of the Azerbaijani armed forces.
“The guarantee of the rights and freedoms of the Armenians of Nagorno-Karabakh and the issue of the status of the Nagorno-Karabakh are fundamental. We have stated many times that the conflict is not a matter of territory, but of the right. In this context, we consider important the full implementation of the trilateral statement adopted by the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Presidents of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan on 9 November 2020, as well as the trilateral statement adopted in Sochi on 26 November 2021," he said.
"As before, Armenia attaches importance to normal relations with neighbouring countries. We are ready for a dialogue, which should lead to the establishment of lasting peace in the region and therefore, reaffirming the previously formulated position, we offer Azerbaijan to immediately start negotiations on signing a peace treaty."