ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, այն որակել է որպես շատ լարված և հայտարարել է, որ հայկական կողմը, հաստատելով իր դիրքորոշումը, առաջարկում է Ադրբեջանին անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ։
Ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով Լեռնային Ղարաբաղի ներկա իրավիճակին՝ Ալեն Սիմոնյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարտի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժմանը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի Փարուխ գյուղ՝ դրանով իսկ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ զենքի և անօդաչու ավիացիայի կիրառումը հերթական անգամ հանգեցրել է մարդկային զոհերի, կան վիրավորներ:
«Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը գործնական քայլեր կձեռնարկի իրավիճակի կարգավորման և նոր զոհերի ու մարտական գործողությունների կանխման համար և ադրբեջանական ուժերը կվերադարձնի մարտի 23-ի դիրքեր»,-նշել է նա:
Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՌԴ ՊՆ-ի հասցեական հայտարարությունը, որը, սակայն, արժանացել է ադրբեջանական կողմի հակազդեցությանը: ԱԺ նախագահը գործընկերներին տեղեկացրել է, որ դեռևս լուծված չեն հետպատերազմյան հումանիտար և այլ բնույթի խնդիրներ՝ շեշտելով հայ ռազմագերիների, պատանդների հարցը, որոնց թիվը, ըստ Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների, 38 է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման հարցերն օրհասական են:
«Հիմնարար և սկզբունքային են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և ազատությունների երաշխավորումը, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ այդ հակամարտությունը ոչ թե տարածքային, այլ իրավունքի հարց է: Այս համատեքստում կարևոր ենք համարում նոյեմբերի 9-ին, ինչպես նաև 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական կատարումը: Ինչպես նախկինում, Հայաստանը կարևորում է հարևան պետությունների հետ նորմալ հարաբերությունները: Մենք պատրաստ ենք երկխոսության, որը պետք է հանգեցնի տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատմանը և այդ պատճառով հաստատելով նախկինում ձևակերպված դիրքորոշումը՝ առաջարկում ենք Ադրբեջանին անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Армения предлагает Азербайджану незамедлительно начать переговоры вокруг заключения мирного договора. Об этом заявил председатель Национального собрания Армении Ален Симонян на заседании Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ в Алмате.
Он отметил, что 24 марта азербайджанские вооруженные силы вторглись в село Парух Аскеранского района Нагорного Карабаха, которое находится в ведении российского миротворческого контингента, тем самым грубо нарушив трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года. Глава парламента отметил, что применение беспилотных летательных аппаратов в очередной раз привело к человеческим жертвам, есть раненые.
«Мы ожидаем, что миротворческие силы Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримут конкретные шаги для урегулирования ситуации, недопущения новых жертв и предотвращения боевых действий, а также возвращения азербайджанских сил на позиции 23 марта», – сказал он.
По словам главы парламента, ситуация в Нагорном Карабахе очень напряженная.
Он подчеркнул, что подобные действия, наряду с резким обострением ситуации с безопасностью в мире, могут привести к новой эскалации в регионе. Ален Симонян отметил, что Армения высоко оценивает заявление Минобороны России, против которого, однако, выступила азербайджанская сторона. Председатель НС проинформировал своих коллег о том, что другие послевоенные гуманитарные вопросы еще не решены, особо подчеркнув вопрос армянских военнопленных и заложников, число которых, по подтвержденным Азербайджаном данным, составляет 38 человек.
«Гарантия прав и свобод армян Нагорного Карабаха и вопрос о статусе Нагорного Карабаха являются основополагающими. Мы неоднократно заявляли, что этот конфликт является вопросом не территории, а права. Как и ранее, Армения отмечает важность нормальных отношений с соседними странами. Мы готовы к диалогу, который должен привести к установлению локального мира в регионе. Поэтому, подтверждая ранее сформулированную позицию, мы предлагаем Азербайджану незамедлительно начать переговоры вокруг заключения мирного договора», – добавил Симонян.