ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ` հանդիպման կազմակերպմանը նպաստել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Գրիգորյանն ու Հաջիևը նաև առանձնազրույց են ունեցել։
Մասնավորապես, քննարկվել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայանալիք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
«Բովանդակային քննարկումների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են քաղաքական և անվտանգային իրավիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հարցերի ամբողջ շրջանակը՝ որպես երկու երկրների ղեկավարների և Շառլ Միշելի միջև 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված փոխըմբռնումների շարունակություն», – ասված է ԵՄ կայքում։
Հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել առաջիկա շաբաթների ընթացքում՝ շարունակելու քննարկումները, այդ թվում՝ դեկտեմբերի 14-ին երկու երկրի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ բարձրացված հարցերի շուրջ:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը կքննարկեն նաև երկու երկրի միջև խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Նշվում է, որ Եվրամիությունը նախկինի պես հավատարիմ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և կայունության ապահովմանը։
Ապրիլի 6-ին կհանդիպեն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ:
Վերջին անգամ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները հանդիպել են 2021-ի դեկտեմբերին 14-ին՝ Բրյուսելում, կրկին Միշելի մասնակցությամբ։ Քննարկվել են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի, ինչպես նաև նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը: Ապա դեկտեմբերի 15-ին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ավարտից հետո տեղի է ունեցել Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։

The European Union hosted a meeting of high-level officials from Armenia and Azerbaijan in Brussels on Wednesday, March 30, to advance joint efforts to find solutions to a range of issues between both countries, the European External Action Service says in a statement.
In particular, discussions focused on preparations for the upcoming meeting between President Charles Michel of the European Council, President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of the Republic of Armenia in Brussels on 6 April 2022.
The meeting between Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, and Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Hikmet Hajiyev, was facilitated by EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
During substantive discussions, which also included a separate bilateral conversation between Hajiyev and Grigoryan, the participants reviewed the political and security situation and the full spectrum of issues between Armenia and Azerbaijan as a follow-up to the understandings reached during the meeting of leaders of both countries and President Michel, held in Brussels on 14 December 2021.
The participants agreed to meet again over the coming weeks in order to continue discussions, among others on issues raised during the leaders’ meeting of 14 December 2021. Armenia and Azerbaijan will also address issues related to prospects for a peace agreement between them.
"The European Union remains committed to continue its engagement towards sustainable peace and stability in the South Caucasus," a statement from the EU said.