31 Մարտ 2022 - 08:31 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով Արցախում և ՀՀ-ում իրավիճակի վերաբերյալ ԱԽ նիստի հայտարարությանը, պարզաբանումներ է տվել և հայտարարել, որ Ադրբեջանը փորձում է ԼՂ և ՀՀ-ի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձևավորել։
Մարտի 28-ի ԱԽ հայտարարության մեջ ասվում էր․ «Իրադրության վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանական Հանրապետությունը, փորձելով գտնել մտացածին հիմնավորումներ, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում սկսելու համար, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով խաղաղության պայմանագրի հարցում ապակառուցողական գործողությունների մեջ;
Վարչապետը նշել է, որ ինչպես 44-օրյա պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը ՀՀ և Արցախի դեմ վարում է ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի բովանդակության ձևավորման քաղաքականություն։
«Ադրբեջանը նախ թեզեր է նետում դիվանագիտական կամ հանրային հարթակ, ապա Հայաստանին մեղադրում է այդ թեզերին չարձագանքելու կամ ապակառուցողական կերպով արձագանքելու կամ մերժելու մեջ, հետո Հայաստանին է վերագրում ինչ-որ խոստումներ, ինչ-որ պայմանավորվածություններ, հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, պայմանավորվածությունները չպահելու գործելակերպ։ Եվ այդ մեղադրանքի վրա կառուցում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ, որոնք արդարացվում են վերոնշյալ խոսութով և բանաձևեևով»», – ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ այդ գործելակերպը բազմիցս կրկնվել է և այժմ էլ շարունակվում է։ «Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դրանով փորձում է ԼՂ-ի և ՀՀ-ի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձևավորել, իմ այսօրվա ելույթի նպատակը այդ խոսույթի անհիմն և ոչ լեգիտիմ լինելն ի ցույց դնելն է»,-ասել է նա:
ՀՀ Անվտանգության Խորհուրդը նաև միջազգային հանրության ուշադրությունն էր հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ռազմական բախումների հնարավորության վրա, անհրաժեշտ համարել միջազգային զսպման մեխանիզմների գործարկումը՝ տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա և էթնիկ զտում թույլ չտալու համար»:

Azerbaijan is trying to build legitimacy for a large-scale attack on Armenia and Nagorno-Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, March 31.
The Security Council of Armenia said in a statement on Monday that Azerbaijan was paving the way for new provocations and attacks in Nagorno-Karabakh (Artsakh). The statement came amid renewed violence in Nagorno-Karabakh, as Azerbaijan has stormed into the zone of the responsibility of the Russian peacekeepers stationed in the area and is refusing to completely withdraw its forces from strategic heights.
Pashinyan said Thursday that before, during and after the 44-day war, Azerbaijan has been pursuing a policy of shaping certain rhetoric that justifies the military attack on Armenia and Artsakh .
"Azerbaijan first throws some theses on the diplomatic or public platform, then accuses Armenia of not responding to those theses or reacting or rejecting them in a destructive way, then attributes some promises, agreements to Armenia, then attributes to Armenia destructiveness and a practice to fail to keep agreements," the PM said, adding that the culmination of such aggressive rhetoric is aggression.
"It is obvious that Azerbaijan is trying to legitimize a large-scale attack on Nagorno-Karabakh and Armenia. The purpose of my speech today is to show that such rhetoric is groundless and illegitimate."