ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
«Քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի զարգացումը՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովմանն ուղղված գործնական խնդիրների լուծման վրա։ Կարևորվել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների հետևողական իրագործումը»,-ասվում է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։

Russian President Vladimir Putin held telephone conversations with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev to discuss the situation in Nagorno-Karabakh, the Kremlin said in a statement on Thursday, March 31.
"The development of the situation around Nagorno-Karabakh was discussed with an emphasis on solving practical problems to ensure security and stability in the region," the statement reads.
"The importance of the consistent implementation of all the provisions of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 was reaffirmed."