Մարտի 31-ին Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների ռազմական կցորդներն այցելել են ՀՀ ՊՆ N ավիաբազա: Նրանք համոզվել են, որ բոլոր 4 ՍՈւ-30ՍՄ ինքնաթիռները տեղում են։
Ավիաբազայի հրամանատար, ավիացիայի գնդապետ Սամվել Թավադյանն օտարերկրյա հյուրերին ծանոթացրել է զորամասի առօրյա գործունեությանը և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին: Այնուհետև ռազմական կցորդները շրջայց են կատարել զորամասի տարածքում, ծանոթացել ավիացիոն սպառազինությանն ու ռազմական տեխնիկային:
Հյուրերի համար առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացրել ՍՈւ-30ՍՄ ինքնաթիռները: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ռազմական կցորդները նշել են, որ այցի արդյունքում իրենք կրկին անգամ համոզվել են, որ ադրբեջանական ու թուրքական մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե դրանք մասնակցում են Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողություններին, չեն համապատասխանում իրականությանը:

The defense attachés of the EU and NATO member states accredited in Armenia on Thursday, March 31 visited one of the country's airbases to make sure that all 4 of Armenia's SU-30SM aircraft were in the home base.
Yerevan earlier denied reports from Turkey claiming that the Armenia has transferred four Su-30 jet to Russia for use in hostilities against Ukraine.
The commander of the airbase, Air Force Colonel Samvel Tavadyan presented the daily activities of the military unit to the foreign guests and answered the questions they were interested in," the Defense Ministry said in a statement.
"Afterwards, the defense attachés visited the facilities in the military unit and had been introduced to the aviation equipment," the statement said.
"The visiting personnel was most interested in SU 30-SM aircrafts. Expressing gratitude for the acceptance, the defense attachés noted that during the visit they were once again convinced that all 4 SU-30SM aircrafts were in the home base, and the information spread in the Azerbaijani and Turkish press, that the aircrafts were taking part in the hostilities in Ukraine, did not correspond to reality.