Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ։
Պաշտպանն ափսոսանք է հայտնել մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների արձանագրվող խախտումների նկատմամբ ԵԱՀԿ-ի հստակ և հասցեական արձագանքի բացակայության կապակցությամբ՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը պետք է հանդես գա ոչ միայն որպես միջնորդ, այլև որպես Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության երաշխավոր։
Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից համակարգված, ուղղորդված և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որը նպատակ է հետապնդում հայրենազրկելու Արցախի ժողովրդին, ինչպես նաև բռնազավթված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և վանդալիզմի դրսևորումները, հայ ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց նկատմամբ անօրինական դատավարությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների այլ խախտումները։
Ստեփանյանն անդրադարձել է Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակին և Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյաց քաղաքականության հետևանքով Արցախի ժողովրդի իրավունքների լայնածավալ խախտումներին՝ մատնանշելով վերջին օրերին գազամատակարարման դիտավորյալ խափանման և Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պատճառով առաջացած խնդիրները։
Ստեփանյանը նշել է, որ վերջին զարգացումները վկայում են, որ Արցախում մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության համար անհրաժեշտ է հակամարտության շուտափույթ և համապարփակ կարգավորում և Արցախի կարգավիճակի հարցի որոշում՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության և ինքնորոշման իրավունքի վրա։

Nagorno-Karabakh Ombudsman Gegham Stepanyan met with OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of Poland Zbigniew Rau on Friday, April 1 and expressed regret over the lack of a clear and targeted response from the OSCE to the violations of the rights of Karabakh Armenians by Azerbaijan.
During the meeting in Yerevan, Stepanyan presented the coordinated, systematic, and consistent policy of ethnic cleansing conducted by Azerbaijan aimed at the deprivation of the homeland of the people of Artsakh, as well as the manifestations of destruction and vandalism of Armenian cultural heritage in the occupied territories, malicious trials of Armenian prisoners of war and civilian captives, other violations of international humanitarian and human rights law.
The Human Rights Defender weighed in on the current humanitarian situation in Artsakh, widespread violations of the rights of the people of Artsakh because of the anti-Armenian policy pursued by Azerbaijan, pointing out the problems caused by the deliberate disruption of gas supply and Azerbaijani military aggression in recent days.
The Ombudsman expressed regret over the lack of a clear and targeted response of the OSCE to the violations of human rights and fundamental principles of international law, emphasizing that in the current situation the international community shall act not only as a mediator but also as a guarantor of the protection of the rights of the people of Artsakh.
Stepanyan noted that the recent developments demonstrated that the effective protection of fundamental human rights and freedoms of the people of Artsakh demands the soonest and most comprehensive settlement of the conflict and solution of the issue of the status of Artsakh based on the respect of the free will of its people and right to self-determination.