Ադրբեջանը ոչնչացնում է Փառուխի ու Քարագլխի հայկական մշակութային ժառանգությունը և դիմում բացահայտ զեղծարարությունների: Այդ մասին ասվում է Արցախի ԿԳՄՍ նախարարության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ համաձայն պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի, վերոնշյալ տարածքներում պաշտոնապես գրանցված է մոտ 20 հուշարձան, այդ թվում՝ 2 եկեղեցի (ներառյալ՝ 13-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին), հանրահայտ Շիկաքար–Քարագլուխ ամրոցը, հնագիտական արժեք ունեցող մշակույթի հուշարձաններ, գերեզմանոցներ, խաչքարեր, տապանաքարեր: Այստեղ է գտնվում նաև Շիկաքարի քարանձավը, որտեղ 2011թ. հետազոտություն է կատարել Ազոխի միջազգային հնագիտական արշավախումբը:
«Մեր մտահոգություններն առարկայանում են մարտի 30-ին ադրբեջանական AZTV լրատվամիջոցի տարածած տեսանյութով, որտեղ ադրբեջանցիները ներկայացնում են հողից հանված մարդկային մնացորդներ: Ադրբեջանական քարոզչամեքենան, դիմելով կեղծ ու ստոր մեթոդի, սույն փաստը ներկայացնում է իբր թե Իվանյան (ադրբեջանական կիրառմամբ՝ Խոջալլու) բնակավայրի ադրբեջանցիների զանգվածային թաղում՝ 1992թ. ռազմական գործողությունների հետևանքով: Այնինչ իրականությունն այլ է, մասնավորապես՝
1. Թեև ադրբեջանական կողմը վաղուց դիմում է զեղծարարության և հայկական կողմին մեղադրում Իվանյան գյուղում ադրբեջանցիների զանգվածային սպանության մեջ, սակայն բազմաթիվ անառարկելի ապացույցներ կան, որ Արցախի ԶՈւ ռազմական գործողություններից առաջ ու ընթացքում հումանիտար միջանցք են տրամադրել քաղաքացիական բնակչությանը և այդ կոտորածը տեղի է ունեցել հենց ադրբեջանական ընդդիմության զինյալների կողմից՝ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող Ակնայի (ադրբեջանական կիրառմամբ՝ Աղդամի) մատույցներում: Նրանք նպատակ ունեին այդ կոտորածն Ադրբեջանում օգտագործել որպես իշխանափոխության հիմք, որի մասին խոստովանել է նաև Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովը:
2. Ելնելով մեր ունեցած բավարար տեսագրական, աշխարհագրական ու մշակութաբանական տվյալների վերլուծությունից՝ միանշանակ է, որ նշված կադրերը Փառուխի «Կալեն խութ» կոչվող, 9-12-րդ դարերով թվագրվող հայկական գերեզմանոցից են: Հետևաբար, ներկայացվող ոսկորները հայկական հին գերեզմանոցի աճյունների ոսկորներն են:
ա) Տեղանքը ճանաչող փորձագետներն ու Փառուխի բնակիչները հստակորեն արձանագրում են, որ տեսանյութը «Կալեն խութ» գերեզմանոցում է նկարահանված:
բ) Մշակութաբանների ու հնագետների առաջին հայացքն անգամ բավարար է արձանագրելու, որ տեսանյութում ներկայացվող մարդկային գանգերը հայերին բնորոշ արմենոիդ մարդաբանական տիպի բրախոկեֆալ (կլորագլուխ) կառուցվածք ունեն, այնինչ Ադրբեջանի բնակչությունն ունի կասպիական մարդաբանական տիպի գանգի դոլիխոկեֆալ (երկարագլուխ) կառուցվածք:
գ) Ներկայացվող բոլոր ոսկորները ողորկ են, ինչը հնագիտական առումով նշանակում է, որ դրանք չեն կարող 30 տարվա հնության լինել, այլ՝ դարերի, իսկ ադրբեջանական բնակչության քոչվոր նախնիները Արցախի այս հատվածներ ներխուժել են միայն 18-19-րդ դարերում:
3. Ավելին, ադրբեջանական քարոզչամեքենան այնքան անհիմն ու կեղծ փաստարկ է կիրառում, որ կարելի է նաև արձանագրել, որ Իվանյան (ադրբեջանական կիրառմամբ՝ Խոջալլու) գյուղը Փառուխից գտնվում է առնվազն 17 կիլոմետր հեռավորության վրա, և հասկանալի է, որ Իվանյանում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունները չէին կարող Փառուխի հետ որևէ առնչություն ունենալ:
Նշյալ փաստերն այնքան խոսուն են, որ մեզ մնում է հերթական անգամ արձանագրել ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման ևս մեկ դրվագ, այլև՝ ադրբեջանական կողմի հայատյաց զեղծարարությունը և փորձը խաբելու սեփական ժողովրդին ու միջազգային հանրությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախարարությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, մշակութապահպան ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին անտարբերություն չցուցաբերել ու զսպման միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի վարած մշակութային էթնոցիդի դեմ:
«Ցավում ենք, որ առ այսօր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, հակառակ իր պարտավորություններին ու կոչմանը, այդպես էլ փաստահավաք առաքելություն չի ուղարկել Արցախի բռնազավթված տարածքներ և որևէ նշանակալի ջանք չի գործադրում կանխելու նորանոր հանցագործությունների իրագործումը Ադրբեջանի կողմից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan is destroying the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh territories it has recently invaded, resorting to overt falsifications, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Karabakh said in a statement on Saturday, April 2.
Since March 24, the area around the village of Parukh, the ruins of the settlement of Karaglukh and the nearby height of the same name have been occupied by the enemy, the Ministry said.
"Apart from its strategic significance, the area is also important for its historical, cultural and natural environment," the statement said, revealing that about 20 monuments are officially registered in said areas, including 2 churches, the famous Shikakar-Karaglukh fortress, cultural monuments with great archeological value, cemeteries, khachkars, tombstones.
The area, however, has not been sufficiently studied, evidenced by research conducted in December 2021, which uncovered thirty other monuments.
"Having the bitter experience of the anti-Armenian policy of Azerbaijan, which organizes and encourages cultural vandalism in the occupied territories of Artsakh at the highest level, we confidently declare that the historical and cultural heritage of Parukh and Karaglukh is also endangered under the Azerbaijani occupation," the Ministry said.
In particular, the Ministry said, the Azerbaijanis have dug out remains from an Armenian cemetery dating back to the 9th-12th centuries and are now claiming that the bones are allegedly from a mass burial site for Azerbaijanis killed in hostilities in the settlement of Ivanyan.
The surface of those bones is smooth, which means that they can not be 30 years old, and in fact go back centuries, while "the nomadic ancestors of the Azerbaijani population invaded these parts of Artsakh only in the 18th-19th centuries," the Ministry added.
"Therefore, taking into account the systematic and deliberate crimes committed by Azerbaijan against the rich Armenian and Christian cultural heritage in the previous decades, which gained new momentum with the aggression of 2020 and were registered by many international organizations, including the European Parliament in a resolution dated March 9, 2022, we call on the international community, cultural protection and human rights organizations to not remain indifferent and to take measures against the cultural ethnocide committed by Azerbaijan. We regret that to date UNESCO, despite its obligations, has not sent a fact-finding mission to the occupied territories of Artsakh and is not making significant efforts to prevent the commission of new crimes by Azerbaijan."