Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային գործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը կարևորել է Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրոպական միության շրջանակում:
Լուիջի դի Մայոն ընդգծել է իր երկրի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ ընդլայնելու և ամրապնդելու Հայաստանի հետ գործակցությունը, այդ թվում՝ տնտեսության ոլորտում: Իտալացի նախարարը կարևորել է առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման, ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Երկուստեք հեռանկարային է համարվել փոխգործակցության զարգացումը էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն իր դիտարկումներն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ և ընդգծել միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով Արցախի կարգավիճակի հստակեցման, անվտանգության ապահովման և արցախահայության հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Լուիջի դի Մայոն Իտալիայի աջակցությունն է հայտնել ՄԽ համանախագահության և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերին՝ միտված ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման երկխոսությանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan on Sunday, April 3 met with Italian Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Luigi Di Maio who stressed his country's interest in expanding and strengthening cooperation with Armenia, including in the economic sphere.
According to a statement from Pashinyan's office, the Italian Minister of Foreign Affairs and International Cooperation emphasized the need to take drastic steps to increase trade turnover and implement joint investment programs.
Both sides considered the development of cooperation in the fields of energy, information technologies, education and other fields promising.
The two also discussed issues related to the situation in the South Caucasus.
Pashinyan presented his observations on the processes taking place around Nagorno-Karabakh and stressed the need for an adequate reaction of the international community to the provocative actions carried out by Azerbaijan. He stressed the need for a comprehensive settlement of the conflict within the OSCE Minsk Group, emphasizing the importance of clarifying the status of Artsakh, ensuring security and protecting the fundamental rights of the Armenians of Artsakh.
Di Maio, meanwhile, expressed Italy's support for the efforts of the Minsk Group Co-Chairs and the President of the European Council Charles Michel, aimed at resolving the Nagorno-Karabakh conflict, establishing stability and peace in the South Caucasus. The Italian Minister also welcomed the dialogue between Armenia and Turkey aimed at normalization of relations.
Pashinyan is expected to meet with Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Brussels on April 6.