Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ երկու երկրի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
«Անցած տասնամյակների ընթացքում համատեղ ջանքերով հայ-ռուսական հարաբերությունները բարձրացել են դաշնակցային փոխգործակցության ամենաբարձր մակարդակի, որն առանձնանում է միջպետական համագործակցության բոլոր ոլորտներում կայուն զարգացմամբ։
Հաստատուն և մշտապես հարստացվող երկկողմ իրավապայմանագրային բազան հիմնված է ՀՀ և ՌԴ միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության մասին պայմանագրի, որի ստորագրման 25-ամյակը կնշենք այս տարվա օգոստոսին, և դեպի 21-րդ դար ուղղված Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի վրա։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության և եղբայրության դարավոր խորը ավանդույթների վրա։ Այս հզոր համախմբող գործոնը հիմք է հանդիսանում մեր երկրների միջև արդյունավետ համագործակցությունը ռազմաքաղաքական, տնտեսական, արդյունաբերական, առևտրային, միջտարածաշրջանային, հումանիտար և գիտակրթական ոլորտներում խթանելու համար։
Ակտիվ քաղաքական երկխոսության և բարձր մակարդակի համաձայնագրերի հետևողական իրականացման շնորհիվ մենք շարունակում ենք արտաքին քաղաքականության համակարգումը միջազգային ասպարեզում ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում, ինչպիսիք են՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, Եվրասիական տնտեսական միությունը և Անկախ պետությունների համագործակցությունը»,-ասվում է ուղերձում։
Նշվում է նաև, որ ՀՀ-ում բարձր են գնահատում ՌԴ ջանքերը և ՌԴ նախագահի անձնական ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի հասնելու, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում բարենպաստ կենսապայմանների ապահովման գործում։
«Հուսով եմ, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը կծառայի Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը և կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության խաղաղ կյանքը իր հողում։
Վստահ եմ, որ այս բոլոր ջանքերը կհանգեցնեն մեր տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովմանը, իսկ Ռուսաստանի հետագա միջնորդական ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, ամբողջությամբ ուղղված կլինեն հակամարտության քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորմանը»,-ասվում է ուղերձում։
Նշվում է նաև, որ երկրների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում արժեքավոր ներդրում ունի նաև Ռուսաստանի հայ համայնքը։
«Վստահ եմ, որ հայ-ռուսական համագործակցությունը խորացնելու փոխադարձ ձգտումը, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում վստահելի երկխոսությունն այսուհետ ևս կկանխորոշի մեր ընդհանուր ջանքերը՝ ի շահ մեր երկրների, Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության ամրապնդման, ինչը, անկասկած, բխում է մեր ժողովուրդների և պետությունների ռազմավարական շահերից»,-ասվում է ուղերձում։

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Russian President Vladimir Putin on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
"Over the past decades, through joint efforts, the Armenian-Russian relations have been raised to the highest level of allied partnership, which is proved by the sustainable development of all the spheres of interstate cooperation," Pashinyan said in the statement.
"The stable, constantly enriching bilateral legal framework is based on the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between the Republic of Armenia and the Russian Federation, the 25th anniversary of the signing of which we will mark this year in August, as well as the Declaration on Allied Cooperation towards the 21st Century."
Pashinyan said that due to the active political dialogue and with the consistent implementation of high-level agreements, the two countries continue to coordinate foreign policy on the international arena, such as the Collective Security Treaty Organization, the Eurasian Economic Union and the Commonwealth of Independent States.
"We highly appreciate the efforts of the Russian Federation and your personal contribution to achieving a ceasefire in the Nagorno-Karabakh conflict zone, as well as to ensuring favorable living conditions in Nagorno-Karabakh. I hope that the activities of the Russian peacekeeping forces will serve to strengthening the ceasefire regime in Nagorno Karabakh, will ensure the peaceful life of the people of Nagorno Karabakh on their land," Pashinyan said.
"I am confident that all these efforts will lead to stability and security in our region, and Russia's further mediation efforts, including within the OSCE Minsk Group, will be entirely aimed at the political and diplomatic settlement of the conflict."