Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին հանդիպել է 2020 և 2021թթ․ գերեվարված հայ զինծառայողների ազգականներին․ ներկա են եղել և՛ անհայտ կորածների, և՛ Ադրբեջանում երկարատև ազատազրկման դատապարտված զինծառայողների ազգականներ։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 29-ին:
Քննարկման առանցքում մարդու իրավունքների հարցերն էին, այդ թվում՝ հրադադարի մասին 2020թ․ նոյեմբերին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը՝ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, և Ժնևյան կոնվենցիան, տեղեկացնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Մենք կոչ ենք անում ազատ արձակել բոլոր բանտարկյալներին և, հաշվի առնելով հարազատների գտնվելու վայրի ու ճակատագրի մասին տեղեկություններ չունեցող ընտանիքների ցավը, մեծացնել ջանքերը՝ միտված անհետ կորած զինծառայողների մասին (այդ թվում՝ 1990-ականներից) տեղեկություններ ձեռք բերելուն»,-ասվում է դեսպանության հայտարարության մեջ։

U.S. Ambassador to Yerevan Lynne M. Tracy has met with families of Armenian servicemembers who were captured by Azerbaijan in 2020 and 2021.
Some of those prisoners of war have been handed long prison terms by Baku courts, and the whereabouts of many others is currently unknown.
"The discussion focused on human rights issues, including point eight of the November 2020 trilateral ceasefire statement by Armenia, Azerbaijan, and Russia on the exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and dead bodies, as well as the Geneva Convention," the U.S. Embassy said in a statement on Tuesday, April 5.
"We urge the release of all prisoners as well as increased efforts to obtain information about the fate of missing servicemembers, including from the 1990s, noting the pain of families who do not know their loved ones’ whereabouts or fate."
At least 19 of the hundreds of Armenian captives have been tortured and killed, according to their lawyers.