ԵԱՀԿ նախագահությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահի հովանու ներքո և խաղաղության հնարավոր համաձայնագրի ուղղությամբ գործընթացի մեկնարկը։ Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահության Twitter-ի միկրոբլոգում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նախագահությունը ողջունում է նաև խաղաղության հնարավոր համաձայնագրի ուղղությամբ գործընթացի մեկնարկը։
«Նախագահությունը պատրաստ է աջակցել Հարավային Կովկասում կայուն և խաղաղ իրավիճակի ապահովման բոլոր ջանքերին»,- ասված է գրառման մեջ։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Փաշինյանի, Շառլ և Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիի համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որն օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։

8 Апрель 2022 - 09:51 AMT
Действующий председатель ОБСЕ приветствует встречу лидеров Армении и Азербайджана под эгидой председателя Европейского совета и начало процесса возможного мирного соглашения. Об этом говорится в сообщении польского председательства в ОБСЕ в Twitter.
«Председательство готово поддержать все усилия по обеспечению стабильной и мирной обстановки на Южном Кавказе», – говорится в сообщении.
5 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян находился с двухдневным рабочим визитом в Брюсселе. Он провел приватную беседу с председателем Европейского Совета Шарлем Мишелем. Затем состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра РА Никола Пашиняна, председателя Совета Европы Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.