ԵԱՀԿ նախագահությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահի հովանու ներքո և խաղաղության հնարավոր համաձայնագրի ուղղությամբ գործընթացի մեկնարկը։ Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահության Twitter-ի միկրոբլոգում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նախագահությունը ողջունում է նաև խաղաղության հնարավոր համաձայնագրի ուղղությամբ գործընթացի մեկնարկը։
«Նախագահությունը պատրաստ է աջակցել Հարավային Կովկասում կայուն և խաղաղ իրավիճակի ապահովման բոլոր ջանքերին»,- ասված է գրառման մեջ։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Փաշինյանի, Շառլ և Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիի համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որն օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։

The OSCE Chairmanship has welcomed the meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan under the aegis of President of the European Council Charles Michel and launching of the process toward the possible peace agreement.
"The CiO stands ready to assist in all efforts to ensure a stable and peaceful environment in the South Caucasus," the OSCE said on twitter.
Michel hosted President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan for a continuation of their discussions on the situation in the South Caucasus region and the development of EU relations with both countries on Wednesday, April 6.