Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ իր երկրի 5 սկզբունքից բաղկացած փաստաթուղթ է ներկայացրել ՀՀ հետ միջպետական հարաբերությունների հաստատման համար, և նշել, որ «հայկական կողմն ընդունել է այդ սկզբունքները»։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Իլհամ Ալիևի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ապրիլի 9-ի հեռախոսազրույցից հետո, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են «Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը»։
«Զրույցի ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և ապրիլի 6-ին երկու երկրի ղեկավարների՝ Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպման մասին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax.az-ը։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է նաև աշխատանքային խմբի ձևավորումը, որը զբաղվելու է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստմամբ, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ մասնակցությամբ տրանսպորտային հարցերով աշխատանքային խմբի գործունեությանը և հետագա շփումներին այդ շրջանակում։
Ապրիլի 9-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև։ Զրուցակիցները կարևորել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և դելիմիտացիայի աշխատանքների մեկնարկի մասին պայմանավորվածությունները: Ռուսաստանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել լիարժեք աջակցել նշված գործընթացներին:

Armenia has accepted the document submitted by Azerbaijan on five principles to normalize bilateral ties following the 44-day war against Nagorno-Karabakh, Azerbaijani President Ilham Aliyev said on Saturday, April 9, Daily Sabah reports.
Aliyev made the remarks to Russian President Vladimir Putin during a phone call in which the two exchanged views on relations between Armenia and Azerbaijan, Azerbaijan's presidency said in a statement.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan declared earlier that the final status of Nagorno-Karabakh should be the subject of negotiations. He confirmed that the proposals consisting of 5 points presented by Azerbaijan acceptable for Yerevan, but said they do not complete the peace agenda.
On Saturday, Aliyev on Putin discussed establishing a working group to prepare a peace agreement, the establishment of a commission on the delimitation of borders and the activities of a working group on transport issues with the involvement of Azerbaijan, Russia and Armenia.
The two also spoke during the April 6 meeting between Aliyev and Pashinian with the mediation of the President of the European Council, Charles Michel, in Brussels.
Pashinyan and Aliyev have agreed to convene a joint border commission by the end of April, whose mandate will be to delimit the bilateral border between the two countries and ensure a stable security situation along, and in the vicinity of, the borderline.