Արմեն Փամբուխչյանը նշանակվել է արտակարգ իրավիճակների նախարար։ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Արմեն Փամբուխչյանին նշանակել արտակարգ իրավիճակների նախարար»,-ասվում է փաստաթղթում։
Մինչ այդ Փամբուխչյանը զբաղեցնում էր արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, որից ազատվել է ապրիլի 11-ին։
ԱԻ նախկին նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը կալանքի տակ է, նա ազատվել է պաշտոնից ապրիլի 1-ին։ Նա մեղադրվում է խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։

12 Апрель 2022 - 09:28 AMT
«Принимая за основу предложение премьер-министра, согласно ст. 131 Конституции, а также ч. 1 ст. 5 Закона «О структуре и деятельности правительства», назначить Армена Памбухчяна министром по чрезвычайным ситуациям», – говорится в указе президента.
Решением премьер-министра Никола Пашиняна Армен Памбухчян ранее был освобожден с должности первого заместителя министра по чрезвычайным ситуациям.
1 апреля президент Армении Ваагн Хачатурян подписал указ об освобождении Андраника Пилояна с должности министра по чрезвычайным ситуациям.