Ֆրանսիան վերահաստատում է իր լիարժեք հավատարմությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելուն` ինչպես երկկողմ հիմքով, այնպես էլ որպես ԵՄ խորհրդի նախագահող ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ։ Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ապրիլի 11-ի հայտարարության մեջ:
«Այս դերում Ֆրանսիան շարունակում է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ` առաջընթաց գրանցելու համար հումանիտար հարցերում, նաև շարունակում է աջակցել սահմանների սահմանագծման, տարածաշրջանի մեկուսացումը հաղթահարելու, ժառանգության պահպանման, երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ու ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված աշխատանքներին: Այդ նպատակով փետրվարի 4-ին Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով խորհրդակցություն էր կազմակերպվել ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և ԵԽ նախագահի մասնակցությամբ»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահն աշխատանքային այցով գտնվում է Երևանում:
Ապրիլի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

France reaffirms its full commitment, both on a bilateral basis and as the President of the Council of the European Union and Co-Chair of the Minsk Group, to the promotion of peace and stability in the South Caucasus region, the country's Foreign Ministry said in a statement on Monday, April 11.
"In this capacity, [France] continues to work with Armenia and Azerbaijan to make progress on humanitarian issues, and continues to support work to delimit the border, end the isolation of the region, preserve heritage, conclude a peace treaty between the two countries, and resolve the Nagorno-Karabakh issue," the statement reads.
"To this end, a videoconference meeting was organized at the initiative of the President of the Republic with the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan and the President of the European Council February 4."
The French Co-Chair of the Minsk Group, Brice Roquefeuil, is currently on a working visit to Yerevan. Roquefeuil has already met with Foreign Minister Ararat Mirzoyan, and the two have discussed the role of the OSCE Minsk Group co-chairs in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.