Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունը մտահոգված է այն փաստով, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ծառայողները չեն թույլատրել ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ: Այդ մասին ասվում է ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
«Նշված գործողությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որով նախատեսվում է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ:
Հայտարարության բոլոր կողմերը պետք է խստորեն հետևեն դրա տառին և ոգուն, ինչպես նաև իրականացնեն ստանձնած պարտավորությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ապրիլի 12-ին ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները հայտարարեցին, որ բոյկոտում են մեկնարկած քառօրյայի նիստերը և մեկնում են Արցախ և ՀՀ սահմանամերձ շրջաններ։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ խաղաղապահները, թույլ չեն տվել ԱԺ պատգամավորներին մուտք գործել Արցախ՝ ունենալով նրանց անվանական ցուցակը։ ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հետ Աղավնոյի անցակետի մոտ՝ դրսում, և ստիպված են եղել վերադառնալ Գորիս։

13 Апрель 2022 - 10:34 AMT
МИД Армении: Миротворцы РФ не допустили въезд депутатов парламента РА в Карабах, что противоречит трехстороннему заявлению
МИД Республики Армения обеспокоен тем фактом, что военнослужащие российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе не допустили группу депутатов Национального Собрания РА в Нагорный Карабах. Об этом говорится в заявлении МИД РА.
«Указанное действие противоречит трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, которое предусматривает беспрепятственную связь Нагорного Карабаха с Арменией через Лачинский коридор. Все стороны заявления должны строго следовать его букве и духу, а также выполнять взятые на себя обязательства», – говорится в заявлении.
12 апреля оппозиционные фракции НС заявили, что бойкотируют четырехдневные заседания парламента и отправляются в Арцах и приграничные районы Республики Армения. Позже стало известно, что российские миротворцы не пустили в Арцах депутатов НС, имея их поименный список. Депутаты НС встретились с представителями фракций НС Арцаха возле блокпоста Агавно и вернулись в Горис.