Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ներկայացնելով 2021-ի կառավարության ծրագրի կատարման արդյունքները հայտարարել է, որ 44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվն այսօրվա դրությամբ 3825 է:
Նա նշել է, որ նրանց մեծ մասի մարմինները հայտնաբերվել, նույնականացվել և հուղարկավորվել են 2021 թվականին:
Վարչապետը նշել է նաև, որ ի սկզբանե ընդունել է իր մեղքն ու պատասխանատվությունը թե պատերազմի, թե պարտության համար, բայց չի ընդունում հողեր հանձնելու և այդպիսով նաև դավաճանության մեջ մեղադրանքները։
«Գերեզմանատներում շարունակաբար ու անվերջանալիորեն ծածանվող մեր պետական դրոշներն են հիմնական սիմվոլը, ու այդպես էլ մեզնից չհեռացող ու մեր կոկորդը բաց չթողնող հարցը՝ ինչո՞ւ այսպես եղավ: Այս հարցի պատասխանը ինքս պիտի տամ ու հիմա պատրաստվում եմ դա անել: Ես ի սկզբանե ընդունել եմ իմ մեղքն ու պատասխանատվությունը թե պատերազմի, թե պարտության համար, բայց չեմ ընդունել ու չեմ ընդունելու մեղադրանքները, որ ինձ հասցեագրում են ընդդիմադիրները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ մեղադրելով հողեր հանձնելու, այդպիսով նաև դավաճանության մեջ», – հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ եթե իրեն ուզում են օբյեկտիվ մեղադրանք վերագրել, պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ:

The number of people killed in Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh in the fall of 2020 stands at 3825, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told lawmakers on Wednesday, April 13. According to him, most of them have been identified and buried.
The Prime Minister noted that he admitted his guilt and responsibility for both the war and the defeat, but said he did not accept accusations of treason and handing over land.
"I have admitted my guilt and responsibility for both the war and the defeat right from the beginning, but I have not and will not accept the accusations leveled against me by the opposition after November 9, 2020, accusing me of handing over lands, thus betraying [the nation]," Pashinyan said.
The Second Karabakh war lasted 44 days and ended when Pashinyan, Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev signed a ceasefire statement on November 9, 2020. Under the deal, the Armenian side returned all the seven regions surrounding Nagorno-Karabakh, having lost a part of Karabakh itself in hostilities.
According to him, he should not be accused of handing over land, but rather "of not handing them over".