Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ներկայացնելով 2021-ի կառավարության ծրագրի կատարման արդյունքները հայտարարել է, որ 44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվն այսօրվա դրությամբ 3825 է:
Նա նշել է, որ նրանց մեծ մասի մարմինները հայտնաբերվել, նույնականացվել և հուղարկավորվել են 2021 թվականին:
Վարչապետը նշել է նաև, որ ի սկզբանե ընդունել է իր մեղքն ու պատասխանատվությունը թե պատերազմի, թե պարտության համար, բայց չի ընդունում հողեր հանձնելու և այդպիսով նաև դավաճանության մեջ մեղադրանքները։
«Գերեզմանատներում շարունակաբար ու անվերջանալիորեն ծածանվող մեր պետական դրոշներն են հիմնական սիմվոլը, ու այդպես էլ մեզնից չհեռացող ու մեր կոկորդը բաց չթողնող հարցը՝ ինչո՞ւ այսպես եղավ: Այս հարցի պատասխանը ինքս պիտի տամ ու հիմա պատրաստվում եմ դա անել: Ես ի սկզբանե ընդունել եմ իմ մեղքն ու պատասխանատվությունը թե պատերազմի, թե պարտության համար, բայց չեմ ընդունել ու չեմ ընդունելու մեղադրանքները, որ ինձ հասցեագրում են ընդդիմադիրները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ մեղադրելով հողեր հանձնելու, այդպիսով նաև դավաճանության մեջ», – հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ եթե իրեն ուզում են օբյեկտիվ մեղադրանք վերագրել, պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ:

13 Апрель 2022 - 10:40 AMT
Число погибших в ходе 44-дневной войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года составляет 3825 человек. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего выступления в парламенте Армении.
Он отметил, что большая часть их тел была найдена, опознана и захоронена в 2021 году.
Премьер-министр отметил, что с самого начала признал свою вину и ответственность как за войну, так и за поражение, но не принял обвинения в передаче земель, то есть в измене Родине.
«Я изначально признал свою вину и ответственность как за войну, так и за поражение, но я не принял и не буду принимать обвинения, выдвинутые против меня оппозицией после 9 ноября 2020 года, обвиняя в сдаче земель, тем самым – и в предательстве», – отметил Пашинян.
Ранее Пашинян заявил, что после войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года 208 человек считаются без вести пропавшими.