Ապրիլի 14-ին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի կունենա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների Զինկոմիտեի նիստը, որը նվիրված կլինի անվտանգության և ռազմական գործակցության զարգացման հարցերին։
Նիստը կանցնի Զինկոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ, ՌԴ ՊՆ ղեկավարի առաջին տեղակալ, գեներալ Վալերի Գերասիմովի նախագահությամբ։ Տեսակոնֆերանսին կմասնակցեն ՀՀ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը և ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Թահիր Խայրուլոևը։
Նախատեսվում է քննարկել մարտահրվերներն ու ռազմական անվտանգության սպառնալիքները ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության շրջաններում, ճգնաժամային կառավարման կատարելագործմանն ու ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ավիացիայի միջազգային թռիչքների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ կլինի նաև 2022 թվականին ՀԱՊԿ Անվտանգության հավաքական համակարգի ուժերի և միջոցների ձևավորման և կառավարման մարմինների համատեղ նախապատրաստման միջոցառումներին։
Զինկոմիտեի անդամները կիրազեկվեն Սանկտ Պետերբուրգի Խրուլյովի անվան Նյութատեխնիկական ապահովման ռազմական ակադեմիայի գործունեության մասին՝ որպես ՀԱՊԿ բազային գիտահետազոտական և ուսումնամեթոդական կազմակերպության։

A meeting of the Military Committee on the development of military cooperation between the CSTO member states will be held via videoconference on Thursday, April 14, the CSTO press service reports.
“The meeting will address challenges and threats to military security in the CSTO collective security regions, issues related to improving crisis response and organizing international aviation flights of the armed forces of the CSTO member states, as well as joint training of command and control bodies and formations of forces and means of the collective security of the CSTO in 2022,” the press service noted.
In addition, members of the Military Committee will be informed about the work of the St. Petersburg Military Academy of Logistics, which is the basic educational, methodological and research organization of the CSTO.
The meeting will be presided over by the Chairman of the Military Committee, Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces, First Deputy Minister of Defense, Army General Valery Gerasimov. Chiefs of the General Staffs of the Armed Forces of Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, as well as the Chief of the Joint Staff of the CSTO and Deputy Secretary General of the CSTO will participate in the meeting.