Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ապրիլի 14-ին Ազգային ժողովում անդրադառնալով երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, որ ինքը երբեք չի բանակցել ԼՂ հարցի փուլային կարգավորման շուրջ, ասել է, որ պատահական չի համարում, որ վերջինս անդրադարձել է իր ելույթի հենց այդ դրվագին։
Ըստ նրա, պատճառն այն է, որ 1998-ի իշխանափոխությունը ոչ թե ԼՂ որևէ կարգավիճակի կամ Ղարաբաղն ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ՝ իշխանությունը զավթելու։
«Ինչո՞ւ է միայն այդ դրվագին արձագանքել Սերժ Սարգսյանը։ Որովհետև այդ դրվագի պարզաբանմամբ հարց է լուծվում, որ 1998-ի իշխանափոխությունը ոչ թե ԼՂ որևէ կարգավիճակի համար էր, կամ Ղարաբաղը ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ՝ իշխանությունը զավթելու»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա է պատճառը, որ Սարգսյանն անդրադարձել է միայն այս դրվագի պարզաբանմանը, առանց մանրամասների։
Փաշինյանն ասել է նաև, թե պատահական չէ, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանն ասում էր, որ «2018-ին ուզում էի մնալ վարչապետ ԼՂ հարցը կարգավորելու համար»։
«Նրանց ամեն ինչի լեգիտիմությունը Ղարաբաղի հարցն է», – հավելել է նա։
«Ո՞նց էր Սերժ Սարգսյանը լուծելու ԼՂ հարցը, երբ 2018-ի ապրիլի 17-ին այս ամբիոնից ասել է, որ բանակցությունները լավատեսություն չեն ներշնչում, իսկ Ադրբեջանի ակնկալիքներն անընդունելի են: Գնալու էր ու ընդունե՞ր Ադրբեջանի անիրատեսական պահանջները», – ասել է նա։
Նա նաև հիշեցրել է Սարգսյանի մեկ այլ հայտարություն՝ որ «դեռ երկար ժամանակ չենք կարող հույս ունենալ, որ Ադրբեջանը չի փորձելու ռազմական ճանապարհով լուծել ԼՂ հարցը»։
Փաշինյանը նաև պնդել է, որ 1996 թվականից Շուշիի հարցը սեղանին է եղել:
«Սերժ Սարգսյանը հանձնելո՞ւ էր Շուշին, չէր հանձնելու, պատերա՞զմ էր սկսվելու։ Ոչ միայն Շուշին, Ղարաբաղի մի մասը հանձնելո՞ւ էր», – ասել է նա։
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլի 13-ի ելույթին, հայտարարել է, որ վերջինս կրկին ստում է, փորձում մոլորեցնել հանրությանը։ Սարգսյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակաշրջանում երբեք չի բանակցել Արցախի հիմնախնդիրը փուլային տարբերակով լուծելու շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to ex-President Serzh Sargsyan's remarks about the Nagorno-Karabakh settlement process. Sargsyan claimed on Wednesday, April 13 that never negotiated over the resolution of the matter based on the step by step approach.
Sargsyan issued a statement in response to a lengthy speech by the PM, delivered in parliament on Wednesday.
On Thursday, Pashinyan said it wasn't accidental that Sargsyan chose focus on that particular excerpt from his speech. According to him, the change of power in 1998, which forced First President Levon Ter-Petrosyan to resign, was not for the status of Nagorno-Karabakh or saving Karabakh from anything, but for seizing power.
Pashinyan noted that it wasn't accidental either that after the 44-day war, Sargsyan said "I wanted to remain Prime Minister in 2018 to settle the Nagorno-Karabakh conflict." The PM recalled that Saegsyan took to the floor in April 2018 to reveal that negotiations do not inspire optimism, and that Azerbaijan's expectations are unacceptable for the Armenian side.
The Second Karabakh war lasted 44 days and ended when Pashinyan, Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev signed a ceasefire statement on November 9, 2020. Under the deal, the Armenian side returned all the seven regions surrounding Nagorno-Karabakh, having lost a part of Karabakh itself in hostilities.