Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանի պատգամավորների այցը Լեռնային Ղարաբաղ նախապես համաձայնեցված չի եղել խաղաղապահների հետ: Զախարովան այդպես է պատասխանել «ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի հայ խորհրդարանականների այցի հետ կապված վերջին խնդիրների մասին» հարցին, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ կայքը։
«ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը գործում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։ Նշված այցը նախապես համաձայնեցված չի եղել ՌԽԶ հրամանատարության հետ։
Կարծում ենք, որ այն հայտարարությունները, թե խաղաղապահների գործողություններն իբր հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ակնկալում ենք, որ կողմերը, հաշվի առնելով այն միջադեպերը, որոնք գրանցվել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում, ձեռնպահ կմնան այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են սրել տարածաշրջանի իրավիճակը»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ապրիլի 12-ին ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները հայտարարեցին, որ բոյկոտում են մեկնարկած քառօրյայի նիստերը և մեկնում են Արցախ և ՀՀ սահմանամերձ շրջաններ։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ խաղաղապահները, թույլ չեն տվել ԱԺ պատգամավորներին մուտք գործել Արցախ՝ ունենալով նրանց անվանական ցուցակը։ ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հետ Աղավնոյի անցակետի մոտ՝ դրսում, և ստիպված են եղել վերադառնալ Գորիս։
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ մտահոգված է այն փաստով, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ծառայողները չեն թույլատրել ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ: «Նշված գործողությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որով նախատեսվում է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ: Հայտարարության բոլոր կողմերը պետք է խստորեն հետևեն դրա տառին և ոգուն, ինչպես նաև իրականացնեն ստանձնած պարտավորությունները»,-ասվում էր հայտարարության մեջ։

The trip of a group of Armenian lawmakers to Nagorno-Karabakh was not agreed with the peacekeepers in advance, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said Thursday, April 14.
Opposition lawmakers on Tuesday boycotted the parliament session and said they were planning to spend the week in Artsakh (Karabakh) and the border communities of Armenia. However, they were denied entry to Karabakh by Russian peacekeepers deployed in the area since fall 2020.
The Armenian Foreign Ministry reacted to the incident, maintaining that the move contradicts the Trilateral Statement of November 9, which envisages the unimpeded connection of Nagorno-Karabakh with Armenia through the Lachin corridor.
“The Russian peacekeeping contingent is acting in strict accordance with the provisions of the statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020. This visit was not agreed with the peacekeeping command in advance,” Zakharova said.
“We believe that statements about the actions of Russian peacekeepers allegedly contradicting the provisions of the statement of November 9, 2020 are not true,” the commentary says.
Zakharova added that Moscow, given the incidents that have been taking place both in the zone of responsibility of the peacekeepers and in certain sections of the Armenian-Azerbaijani border, both sides "will refrain from steps that could escalate the situation in the region."