ԱՄՆ-ն պատրաստ է oգնել ՀՀ-ին և Ադրբեջանին համապարփակ խաղաղության հասնելու գործում, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով։ Այդ մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը։
«Մենք հավատարիմ ենք մնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագան առաջ մղելու գործին: Մենք ողջունել ենք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպումը, այդ թվում խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման դրական դինամիկան և սահմանների սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի ձևավորումը: Ինչպես ապրիլի 5-ին այս երկու առաջնորդի հետ բանակցությունների ժամանակ ընդգծել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ շարունակում ենք խրախուսել հետագա խաղաղ բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Պետքարտուղարը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ են երկկողմ համագործակցության համախոհ գործընկերների հետ, նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր՝ օգնելու համար երկու պետությանը հասնելու երկարաժամկետ, համապարփակ խաղաղության»,-ասել է դիվանագետը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պատասխանելով ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին Հարավային Կովկասում իրավիճակի կարգավորման հարցում Մոսկվայի դերի մասին հարցին՝ Փրայսն ընդգծել է. «Չեմ կարող ասել, թե ինչ դեր կարող է ստանձնել Ռուսաստանը, բայց կարող եմ ասել, որ մենք պատրաստ ենք գործակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ երկկողմ հիմունքով և համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ մեխանիզմի միջոցով»,- ասել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Մոսկվան հաստատակամ է նպաստելու Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։ Նա հիշեցրել էր, որ փետրվարի 24-ից Վաշինգտոնն ու Փարիզը դադարեցրել են բոլոր շփումները Մոսկվայի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների եռյակի շրջանակում։ Մինչդեռ իրական իրավիճակը Հարավային Կովկասում բանակցային դադարների տեղիք չի տալիս և հետագա հետևողական քայլեր են պահանջվում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման համար տարածաշրջանում, քանի որ ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան դադարեցրել են համանախագահների համագործակցությունը։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիի համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որն օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։ Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահն արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրի միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները:

15 Апрель 2022 - 12:14 AMT
Госдеп: США готовы помочь Армении и Азербайджану достичь мира, в том числе в качестве сопредседателя МГ ОБСЕ
Соединенные Штаты готовы помочь Армении и Азербайджану достичь всеобъемлющего мира, в том числе через Минскую группу Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Об этом заявил руководитель пресс-службы Госдепартамента Нед Прайс на регулярном брифинге для журналистов.
«Мы сохраняем приверженность делу продвижения мирного, демократического и процветающего будущего для региона Южного Кавказа. Мы приветствовали прошедшую 6 апреля в Брюсселе встречу премьер-министра (Армении Никола) Пашиняна и президента (Азербайджана Ильхама) Алиева, включая положительную динамику подготовки к мирным переговорам и формирование двусторонней комиссии по делимитации границ. Как подчеркнул госсекретарь (США Энтони Блинкен) в ходе переговоров с этими двумя лидерами накануне, 5 апреля, мы продолжаем поощрять дальнейшие мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. И госсекретарь подтвердил, что Соединенные Штаты готовы к двустороннему сотрудничеству с партнерами-единомышленниками, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь странам достичь долгосрочного всеобъемлющего мира», – отметил дипломат, пишет ТАСС.
Отвечая на вопрос о роли Москвы в урегулировании данной ситуации в связи с событиями на Украине, Прайс подчеркнул: «Я не могу говорить о том, какую роль в этом может играть Россия».
«Но я могу сказать, что мы готовы взаимодействовать с Арменией и Азербайджаном на двусторонней основе и с партнерами-единомышленниками, в том числе через механизм ОБСЕ», – добавил представитель внешнеполитического ведомства.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Москва полна решимости способствовать подписанию мирного соглашения между Ереваном и Баку. Она напомнила, что с 24 февраля Вашингтон и Париж приостановили все контакты с Москвой в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.