ՌԴ և Հայաստանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 15-ին հեռախոսազրույցում քննարկել են Մոսկվայի աջակցությամբ՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարները։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ռուսաստան կատարելիք պաշտոնական այցի նախապատրաստմանը, այդ թվում՝ երկկողմ փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարները կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարման վերաբերյալ՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանն ուղղված հետագա քայլերի վրա։ Անդրադարձ է եղել նաև Ռուսաստանի աջակցությամբ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարները նաև երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր են քննարկել։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Բաքվի առաջարկած «Ադրբեջանի և ՀՀ միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքները» և Երևանի արձագանքը դրանց կոչված են հիմք հանդիսանալու խաղաղ պայմանագրի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցություններ սկսելու համար:

Armenian and Russian Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Sergei Lavrov on Friday, April 15 discussed the implementation of the agreements between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021,
According to a statement from Russia, the unblocking of transport communications in the region and the delimitation of the Armenian-Azerbaijani border was on the table.
Yerevan confirmed that prospects for agreeing on a peace treaty between Yerevan and Baku was discussed as well, with Mirzoyan stressing Russia's role, including as a co-chair of the OSCE Minsk Group, in the process.
The ministers also weighed in on preparations for the official visit of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Russia on April 19-20, during which a package of bilateral documents are expected to be sealed.