Ապրիլի 17-ի երեկոյան ընդդիմությունն անժամկետ բողոքի ակցիաներ է սկսել Ազատության հրապարակում։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունից հասարակությունը միշտ գործողություններ է պահանջել և դրանք սկսված են։ Նա հավելել է, որ նստացույց է սկսում և տուն չի գնալու Ազատության հրապարակից։
Թեև սկզբից ակցիանյի մասնակիցներին ոստիկանությունը թույլ չէր տալիս վրաններ տեղադրել, ուշ երեկոյան վրան են տեղադրել Ազատության հրապարակում։
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ բոլոր իրական ընդդիմադիր ուժերը դուրս են գալու փողոց և պայքարը լինելու է ապակենտրոն ու ցանցային։
Ապրիլի 18-ի առավոտյան հրապարակում նստացույց անող Վանեցյանին են միացել 44-օրյա պատերազմի 2 մասնակից` Նվեր Կիրակոսյանը և Արթուր Ավագյանը, որոնք հացադուլ են հայտարարել:
«Առավոտյան Ազատության հրապարակ եկան 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ, որոնք երեկ հայտարարել էին անժամկետ հացադուլի և Արթուր Վանեցյանին միանալու մասին»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը։
Վանեցյանը հորդորել է նրանց դադարեցնել հացադուլը։
«Տղաներն այս քայլը համարում են համարժեք արձագանք ստեղծված իրավիճակին։ Հորդորս էր, որ դադարեցնեն հացադուլը։ Հրապարակում ենք: Տղաների հետ շփվելու հնարավորություն կա և լինելու է: Մեկ հորդորով իհարկե չեմ բավարարվի…Մենք դեռ մեծ ճանապարհ ունենք անցնելու»,-գրել է Վանեցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Հացադուլ հայտարարած պահեստազորի ավագ լեյտենանատ Նվեր Կիրակոսյանն ավելի վաղ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր. «Ես և Արթուր Ավագյանը՝ չլինելով կուսակցականապես և ֆինանսապես մոտիվացված, առանց իշխանական և կարգավիճակային շարժառիթների, որպես Անկախության սերնդի ներկայացուցիչներ, Հայտարարում ենք անժամկետ հացադուլ և առավոտյան ժամը 09։00֊ից լինելու ենք Ազատության հրապարակում։ Հացադուլի նպատակը մեր սերնդի ներկայացուցիչների ուշադրության սևեռումն է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և կոնկրետ՝ գործնական քայլերի կատարման ուղղորդումը։

18 Апрель 2022 - 09:06 AMT
Армянская оппозиция во главе с руководителем фракции Национального собрания Армении «Честь имею», председателем партии «Родина» Артуром Ванецяном 17 апреля начала бессрочную акцию протеста в центре Еревана.
Ванецян заявил, что общество всегда требовало действий от оппозиции, они начались. Он добавил, что начинает сидячую забастовку и не пойдет домой с площади Свободы.
Сначала полиция не давала протестующим установить палатки, однако вечером они все же установили палатку на площади Свободы.
Утром 18 апреля к сидячей забастовке Ванецяна на площади присоединились двое участников 44-дневной войны в Карабахе Нвер Киракосян и Артур Авагян, объявившие голодовку. Однако Ванецян призвал их прекратить голодовку.
«Сыны армянского народа – Нвер и Артур – рано утром пошли на крайний шаг, начав голодовку на площади Свободы. Я понимаю боль и гнев ребят, потерявших множество друзей во время 44-дневной войны. Ребята считают этот шаг адекватной реакцией на сложившуюся ситуацию.
Я призвал прекратить голодовку. Мы на площади. Возможность пообщаться с ребятами есть и будет. Конечно, одним призывом не удовлетворюсь… Нам еще предстоит пройти долгий путь», – отметил Ванецян.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая в Национальном собрании страны, в частности, заявил: «Международное сообщество четко говорит нам, что быть единственной страной в мире, не признающей на двусторонней основе территориальную целостность Азербайджана, который является союзником Турции, представляет собой большую опасность не только для Арцаха, но и для Армении. Сегодня международное сообщество снова говорит нам: немного снизьте вашу планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха, и вы обеспечите большую международную консолидацию вокруг Армении и Арцаха».