ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերն ապրիլի 18-ին Երևանում հանդիպմանը քննարկել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու հարցը։
Այդ համատեքստում Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական դերը:
Կարևորվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը:
Միրզոյանը Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Կողմերը մանրամասն քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները` մասնավորապես հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
Ապրիլի 11-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ընդունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին, կարևորել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցություններին հաջորդած ասուլիսում անպատասխանատու էր անվանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ՌԴ-ին հեռացնելու փորձերը։ Նա հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան պատրաստ են զոհաբերել կարգավորման շահերը տարածաշրջանում։ «Ինչ վերաբերում է ԵԱՀ Մինսկի խմբի գործունեությանը կամ ապագային, ես նույնիսկ կասեի՝ եռյակին (ՌԴ, Ֆրանսիա, ԱՄՆ), ես չգիտեմ, ինչպիսին կլինի դրա հետագա ճակատագիրը»,-ասել է նա։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the U.S. co-chair of the OSCE Minsk Group Andrew Schofer on Monday, April 18 exchanged views on launching the negotiations on a comprehensive peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
According to a press release from the Armenian Foreign Ministry, Mirzoyan emphasized the mediating role of the OSCE Minsk Group co-chairs in the process.
The implementation of the agreements on the establishment of the Commission on delimitation and border security was emphasized.
Mirzoyan then briefed Schofer on the situation in Nagorno-Karabakh. The sides discussed in detail the humanitarian issues resulting from the 44-day war, in particular the immediate release and repatriation of Armenian prisoners of war and other detainees, as well as the preservation of Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under the Azerbaijani control.
Days earlier, Mirzoyan met with France's co-chair, Brice Roquefeuil, and the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the process of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within its mandate was emphasized.