Ապրիլի 19-ին մեկնարկում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երկօրյա պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն։
Այցի շրջանակում վարչապետը հանդիպում կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երկու երկրի առաջնորդները կքննարկեն հայ-ռուսական ռազմավարական և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր: Անդրադարձ կկատարվի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքին:
Փաշինյանն ապրիլի 20-ին հանդիպում կունենա նաև ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի, Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի, ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Նախատեսված է նաև վարչապետի այցը Նիժնի Նովգորոդ:
Ավելի վաղ Փաշինյանն ասել էր․ «Մենք հիմա այդ այցի նախապատրաստական փուլում ենք, և պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի այդ այցը նույնպես բարձր մակարդակով և հարուստ բովանդակությամբ ընթանա»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will travel to Moscow on Tuesday, April 19 to meet with Russian President Vladimir Putin
According to a statement from Kremlin, the two are set to weigh in on the implementation of agreements on the Nagorno-Karabakh settlement, as well as topical issues of further development of Russian-Armenian relations of strategic partnership and alliance.
"The implementation of the agreements reached by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on Nagorno-Karabakh dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, including measures to restore economic and transport ties in the region, will also be considered," the Russian presidency said earlier.