Հայտնի իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունն իր Nations in Transit 2022-ի տարեկան զեկույցում, անդրադառնալով եվրասիական 29 երկրի, չի բացառել, որ ագրեսիայի միջոցով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի իշխանության ամրապնդումը նպաստել է Ուկրաինայում պատերազմ սկսելու Պուտինի որոշմանը։
Նշվում է, որ 2020-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «ռազմական հարձակում սկսեց հայկական ուժերի դեմ Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքում՝ սպանելով հազարավոր մարդկանց և տեղահանելով շատերին»։
Ըստ զեկույցի՝ հակամարտությունը, որը լրջորեն ապակայունացրեց տարածաշրջանի անվտանգության համակարգը, հանգեցրեց տարածքային ձեռքբերումների ի օգուտ Բաքվի, ամրապնդեց Ադրբեջանի նախագահի քաղաքական դիրքերը և առիթ ստեղծեց ազատ խոսքի ու ազատությունների հետագա բռնաճնշման համար: Freedom House-ը նկատում է, որ «Ալիևի՝ ռազմական ագրեսիայի օգտագործմամբ ակնհայտ հաջողությունը իր իշխանությունն ամրապնդելու հարցում կարող է նպաստած լինել Վլադիմիր Պուտինի՝ 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինա ներխուժելու որոշմանը», հատկապես այն դեպքում, երբ Պուտինն ինքը բազմիցս դիմել է նման քայլի՝ իր քաղաքական դիրքերն ամրապնդելու համար, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Freedom Houseի գնահատմամբ՝ անցած տարի 21-րդ դարում առաջին անգամ Կենտրոնական Եվրոպայից մինչև Կենտրոնական Ասիա գերակշռող կառավարման ձևն էր «հիբրիդային ռեժիմը», որն իր մեջ պարունակում է ժողովրդավարության և ավտորիարիզմի տարրեր:
Այս ռեժիմները կարող են լինել ժողովրդավարական նվազագույն իմաստով, քանի որ անցկացնում են կանոնավոր, մրցակցային ընտրություններ, սակայն վերջիններիս անգործունակ ինստիտուտները չեն կարողանում ապահովել ժողովրդավարական կառավարման բոլոր բաղադրիչները:
Նշվում է, որ 2004-ից ի վեր 4 ժողովրդավարական երկիր նահանջել է հիբրիդային կառավարման գորշ գոտի, որոնցից են Հունգարիան, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան և Սերբիան: Կազմակերպության պնդմամբ միևնույն ժամանակահատվածում նախկինում ավտորիտար 3 երկիր՝ Մոլդովան, Կոսովոն և Հայաստանը, քայլեր են ձեռնարկել ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, որի արդյունքում դարձել են հիբրիդային ռեժիմներ:
Հայաստանն, ըստ զեկույցի, ընդհանուր ցուցանիշով առաջընթաց է գրանցել՝ առավելագույն 7 միավորից, որն առավել ժողովրդավար երկրի ցուցանիշն է, ստանալով 3.04 միավոր նախորդ տարվա 2.96 միավորի փոխարեն: Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել մի քանի ոլորտներում, ներառյալ ժողովրդավարական կառավարումը, ընտրական գործընթացը և դատաիրավական համակարգի զարգացումն ու անկախությունը՝ միևնույն ժամանակ նահանջելով անկախ մամուլի ցուցանիշում: Տոկոսային ցուցանիշով երկրի ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը կազմում է 34%:
Ըստ Freedom House-ի, այն երկրները, որոնք անցում են կատարել ավտորիտար կառավարման ձևից հիբրիդայինի ավելի խոստումնալից են, թեև ամբողջապես «դեռևս չեն համապատասխանում ժողովրդավարական չափանիշներին»: Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նկատում է, որ, օրինակ, Հայաստանում «2018 թ-ին քաղաքացիներն օգտագործեցին բողոքի շարժումը և մրցակցային ընտրությունների շարքը, որոնցից վերջինը կայացավ 2021-ին՝ վճռականորեն վերջ դնելով Հանրապետական կուսակցության բազմամյա կառավարմանը։ Այդ ժամանակվա առաջնորդները փոխարինվեցին քաղաքական գործիչների նոր սերնդով, որոնք, չնայած նկատելի թերությունների, հիմնականում հանձնառություն ունեն դեպի ժողովրդավարություն և հանրային շահ»:
Հայաստանն, ըստ զեկույցի, հետխորհրդային երկրներից զիջում է միայն Ուկրաինային, Վրաստանին ու Մոլդովային՝ իր հետևում թողնելով Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունները, Բելառուսը, Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը:

Организация Freedom House опубликовала свой годовой отчет Nations in Transit 2022, в котором говорится, что возможно, укрепление власти президента Азербайджана Ильхама Алиева посредством агрессии могло способствовать решению президента Рф Владимира Путина начать войну в Украине.
По данным Freedom House, в 2020 году Ильхам Алиев «начал военное наступление против армянских сил на спорной территории Нагорного Карабаха, в результате чего тысячи людей были убиты и многие перемещены». Согласно отчету, конфликт, серьезно дестабилизировавший региональную систему безопасности, привел к территориальным приобретениям в пользу Баку, укрепил политическую позицию президента Азербайджана и предоставил возможность для дальнейшего подавления свободы слова и свобод.
Freedom House отмечает, что «очевидный успех Алиева в укреплении своей власти посредством военной агрессии, возможно, способствовал решению Владимира Путина вторгнуться в Украину в феврале 2022 года», тем более что сам Путин неоднократно делал такой шаг для укрепления своей политической позиции.
В докладе упоминается также Армения. Отмечается, что с 2004 года три бывшие авторитарные страны – Молдова, Косово и Армения – предприняли шаги по укреплению демократии, в результате чего они превратились в гибридные режимы.
Согласно отчету Freedom House, Армения добилась общего прогресса – с максимально возможных 7 баллов, что является показателем самой демократической страны, получив 3.04 балла вместо 2.96 балла в 2021 году. Армения добилась прогресса в нескольких областях, охватываемых отчетом, включая демократическое управление, избирательный процесс, развитие судебной системы и независимость, но отставала в независимых СМИ.
В процентном отношении уровень развития демократии в стране составляет 34%. По данным Freedom House, страны, перешедшие от авторитарных к гибридным, более перспективны, хотя пока «не соответствуют демократическим стандартам».
Правозащитная организация отмечает, что, например, в Армении «граждане использовали протестное движение в 2018 году», серию конкурентных выборов, последние из которых состоялись в 2021 году, решительно положив конец многолетнему правлению «Республиканской партии. «На смену лидерам того времени пришло новое поколение политиков, которые, несмотря на их очевидные недостатки, во многом привержены демократии и общественным интересам», говорится в докладе. Кроме того, было отмечено, что Армения и Молдова относятся к числу стран, где в парламенте доминирует только одна партия.
Согласно отчету, Армения в постсоветских странах уступает только Украине, Грузии и Молдове, оставляя позади среднеазиатские республики, Белоруссию, Россию и Азербайджан.