ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելեսի շրջանում 2022 թվականի ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր է հայտարարվել՝ ճանաչելով այն որպես մարդկության պատմության ամենամռայլ էջերից մեկը, հայտնում է Asbarez-ը։
Ապրիլը Լոս Անջելեսում պաշտոնապես հայտարարվել է հայոց պատմության ամիս, որի շրջանակում մի շարք միջոցառումներ են իրականացվում` արժևորելով հայերի ունեցած դերն ամերիկյան պատմության մեջ:
Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հայագիտության ամբիոնի նախաձեռնությամբ Լոս Անջելեսի տարբեր քաղաքներում շրջիկ մեքենան հավաքագրում է հայերի պատմությունները, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Համալսարանի ներկայացուցիչները նշել են, որ, պատմությունները հավաքագրելով, արխիվ ստեղծելով, Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ամերիկահայերի ճակատագրի վերաբերյալ համալսարանում ամբողջական պատկեր կստանան, ինչը շատ կարևոր է հետազոտողների համար, իսկ ժողովուրդը հնարավորություն կունենա լսելու այդ պատմությունները և պատկերացում կազմելու հայոց պատմության մասին։
2018-ից ի վեր շրջիկ մեքենայի օգնությամբ արդեն հավաքագրվել է 100-ից ավելի պատմություն, ընթացիկ ապրիլ ամսվա սկզբից՝ հավաքել է 20-30-ից ավելի պատմություն։

21 Апрель 2022 - 10:45 AMT
24 апреля 2022 года объявлено Днем памяти жертв Геноцида армян в районе Лос-Анджелеса штата Калифорния, признавая его одной из самых мрачных страниц в истории человечества, пишет Asbarez.
Апрель официально объявлен Месяцем истории Армении в Лос-Анджелесе, и в связи с этим проводится ряд мероприятий, посвященных роли армян в американской истории.
По инициативе кафедры арменоведения Университета Южной Калифорнии разъездной автомобиль по разным городам Лос-Анджелеса собирает истории армян, сообщает «Голос Америки».
Представители университета отметили, что, собрав истории и создав архив, они получат полное представление о судьбе американских армян, переживших Геноцид армян, что очень важно для исследователей, а у народа появится возможность услышать эти истории и получить представление об истории Армении.
С 2018 года с помощью этого автомобиля уже собрано более 100 историй, а с начала апреля этого года уже собрано более 20-30 историй.