Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի գլխավոր խնդիրն աջակցությունն է ադրբեջանցի և հայ գործընկերներին՝ խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստման հարցում և նա արդեն ակտիվորեն ներգրավվել է աշխատանքում։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հավելելով, որ երկխոսության հիմքում են Ադրբեջանի առաջարկներն ու Երևանի արձագանքը դրանց։
Զախարովան նշել է, որ Խովաևն արդեն օգտակար խորհրդակցություններ է անցկացրել Երևանում, համաձայնեցված է նրա այցը Բաքու՝ ժամկետների մասին լրացուցիչ կհայտարարվի։
«Երկխոսության համար հիմք են ծառայում Ադրբեջանի առաջարկած «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջր միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքների» և Երևանի կառուցողական արձագանքն այդ առաջարկներին։ Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը հիմնվում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների մշակման անփոխարինելի փորձի վրա, որոնք թույլ տվեցին կանգնեցնել արյունահեղությունը տարածաշրջանում և հումանիտար խնդիրների լուծման, տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման իրական հեռանկարներ բացել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ղարաբաղյան կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևը կշարունակի աշխատանքը ՌԴ արտգործնախարարի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու հարցերում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հույս հայտնելով, որ Բաքուն ու Երևանը կաջակցեն նրա աշխատանքին։ Նա նշել է, որ Խովաևի ուշադրության կենտրոնում է լինելու խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստման թեմատիկան:

Special Representative of the Minister of Foreign Affairs of Russia to promote the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia Igor Khovaev is "actively engaged" in that process, Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova told a briefing on Wednesday, April 20.
"He has already held useful consultations in Yerevan. His trip to Baku in the near future has been agreed upon," Zakharova said.
"The basis for dialogue are the basic principles for the establishment of international relations between Azerbaijan and Armenia, which were proposed by Baku, and the constructive reaction of Yerevan to these proposals."
Zakharova noted that Russia’s mediation efforts are based on the "indispensable experience" of developing statements by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, which "made it possible to stop the bloodshed in the region and opened up real prospects for solving the complex humanitarian tasks of restoring transport communications and delimiting Armenian-Azerbaijani border."
Khovaev is also Russia's Co-Chair of the OSCE Minsk Group. However, Zakharova said earlier that Washington and Paris curbed all contacts with Moscow within the OSCE Minsk Group co-chairmanship on February 24 – the day Russia unleashed a war against Ukraine.