Հայաստանցի ներդրողները 5 տարում Մոսկվայում $242 մլն ներդրում են արել, հայտնում է «Մոսկվա» քաղաքային նորությունների գործակալությունը։
Մոսկվայի տնտեսական քաղաքականության և հողային ու գույքային հարաբերությունների գծով փոխքաղաքապետ Վլադիմիր Եֆիմովի խոսքով, ԵԱՏՄ երկրներից ներդրումները Մոսկվայի տնտեսության մեջ 5 տարում աճել են 2․6 անգամ։
2020-ի հոկտեմբերից մինչև 2021-ի սեպտեմբեր Մոսկվայում ներդրումների ծավալի աճի տեմպերով առաջատարը Բելառուսն էր՝ ուղիղ ներդրումների աճը կազմել է 60%։ Ղրղզական բիզնեսի ներդրումներն աճել են 16%-ով, հայկականինը՝ 9․6%, ղազախականինը՝ 5․1%։
Ըստ ներդրումային և արդյունաբերական քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավար Վլադիսլավ Օվչինսկու, ԵԱՏՄ երկրները շարունակում են մնալ Մոսկվայի կարևորագույն տնտեսական գործընկերները։
«ԵԱՏՄ երկրների հետ Մոսկվայի արտաքին առևտրի շրջանառությունը 2021-ին կազմել է $24․ 96 մլրդ։ Դա 41․2%-ով ավելի է, քան 2020-ին։ Մոսկվայի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ ավելացել է 49%-ով, ներմուծումը ՀՀ-ից, Ղրղզստանից, Բելառուսից և Ղազախստանից աճել է 27․7%-ով»,-ասել է Օվչինսկին։

Businesses from Armenia have invested $242 million in Moscow's economy over the past 5 years, the Moscow City News Agency reports, citing official data.
According to Vice Mayor Vladimir Yefimov, investments from the EAEU countries in Moscow's economy have grown 2.6 times over five years.
“According to the latest data from the Central Bank of Russia, the overall volume of investments from EAEU countries in the economy of Moscow amounted to $2.8 billion. Of these, $1.6 billion (almost 60%) came from Kazakhstan, $820 million from Belarus, $242 million from Armenia, $60 million from Kyrgyzstan," Yefimov said.
For the period from October 2020 to September 2021, investments from Armenian businesses grew by 9.6%.
The EAEU (Eurasian Economic Union) is an economic union of post-Soviet states, which includes Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan.