Ռուսաստանը, ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, կօգնի ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը` երկրի ամբողջականությանը, անկախությանը և ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի դեպքում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեի նախագահ Վիկտոր Բոնդարևը Տելեգրամ ալիքում։
Նա նշել է, որ Գյումրիում տեղակայված է ռուսական ռազմակայանը, որը «արտաքին ագրեսիայից ասիական տարածաշրջանի պաշտպանության ֆորպոստն է»։
«Երբ 2020-ի աշնանը հերթական անգամ բռնկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, Ռուսաստանը անգնահատելի և վճռորոշ ներդրում ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում։ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախումբն ապահովում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը, կանխում է ռազմական գործողությունների կրկնությունը, խոչընդոտում է խաղաղ բնակիչների հնարավոր ցեղասպանությանը»,-գրել է նա։
Բոնդարևը հայտնել է նաև, որ գործընկերների հետ մեկնելու է Հայաստան՝ ՌԴ և ՀՀ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ։ Նա հավելել է, որ շատ հագեցած ծրագիր է սպասվում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոսկովյան այցի ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները 30 կետից բաղկացած համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել։

Russia guarantees assistance in ensuring the security of Armenia if there is a threat to its integrity, independence and sovereignty, according to Viktor Bondarev, chairman of the Federation Council Committee on Defense and Security.
Bondarev said on his Telegram channel that Russia is aimed at constructive dialogue and good neighborliness with all CIS countries, but among them one of the key strategic partners of the Russian Federation is Armenia.
"We cooperate through the CSTO and guarantee assistance in ensuring the security of Armenia in cases where there is a threat to its integrity, independence, sovereignty. The Russian military base in Gyumri is an outpost for protecting the Asian region from external aggression," the Senator said.
He maintained that when Azerbaijan launched a large-scale offensive against Nagorno-Karabakh in the fall of 2020, Russia made an "invaluable and decisive contribution to its peaceful settlement."
Bondarev also revealed that he and his colleagues are flying to Armenia for events dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.