ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հանդիպմանը հատուկ անդրադարձ է կատարվել առկա հումանիտար խնդիրներին, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձմանը։
Կողմերը քննարկել են ապրիլի 6-ի բրյուսելյան հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հեռանկարները։
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ, ինչպես նաև 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը երկաթուղու վերագործարկման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի հետ կապված հարցեր:
ՀՀ այցից առաջ Տոյվո Կլաարն Ադրբեջանում էր եղել, ապրիլի 19-ին նա «բովանդակալից» և «լավ» հանդիպումnներ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այդ մասին նա գրել էր Twitter-ի միկրոբլոգում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar have discussed the repatriation of Armenian prisoners of war and other detainees from Azerbaijan.
Meeting in Yerevan on April 22, the sides also weighed in on other humanitarian issues, as well as the implementation of the agreements reached as a result of the April 6 meeting in Brussels, the prospects of unblocking the economic and transport infrastructure of the region.
President of the European Council Charles Michel said earlier that he supports Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's efforts to promote peace in South Caucasus.
Michel's reaction comes on the heels of his meeting with Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Brussels on April 6. In the Belgian capital, Pashinyan and Aliyev agreed to set up a bilateral border commission by the end of April.