ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ապրիլի 22-ին հեռախոսազրույցում անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում կայունության և անվտանգության ապահովման թեմային՝ այդ թվում հաշվի առնելով իրենց վերջին շփումները ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Պուտինը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի և խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին ուղղված քայլերը։
«ՌԴ նախագահը Եվրախորհրդի ղեկավարին է հայտնել տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանն ուղղված նախագծերի իրականացմանը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի և խաղաղության պայմանագրի մասին բանակցությունների մեկնարկին ուղղված քայլերի մասին»,-ասվում է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ հաստատվել է ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի «հիմնարար եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրագործման սկզբունքային կարևորությունը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոսկովյան այցի ընթացքում ՀՀ և ՌԴ ղեկավարները 30 կետից բաղկացած համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել։

Russian President Vladimir Putin and President of the European Council Charles Michel spoke over the phone on Friday, April 22 and weighed in on efforts to ensure stability and security in Nagorno-Karabakh.
Both Putin and Michel recently met with the leaders of Armenia and Azerbaijan.
"The fundamental importance of the consistent implementation of the fundamental trilateral agreements between Armenia, Azerbaijan and Russia dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 was reaffirmed," the Kremlin said in a statement Friday.
"In this context, the President of Russia reported on the steps being taken to implement projects to restore economic and transport ties, as well as to launch the process of delimitation of the Armenian-Azerbaijani border and negotiations to develop a peace treaty between the two countries."
The Russian Foreign Ministry earlier called out "the shameless attempts" of Brussels to "appropriate" the agreements reached by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia.