Իսրայելի Քնեսեթի պատգամավոր Մոսի Ռասն ապրիլի 23-ի երեկոյան մեկնել է Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ապրիլի 24-ի ոգեկոչմանը, գրում է Jerusalem Post-ը։
Նշվում է, որ սա երկրորդ անգամն է, երբ իսրայելցի պատգամվորը որպես պաշտոնական անձ մասնակցում է արարողությանը։ Այդպիսի մասնակցություն է եղել նաև 2015-ին, երբ հիշատակի միջոցառումներին մասնակցել են սփյուռքի ներկայիս նախարար Նահման Շայը և Քնեսեթի նախկին պատգամավոր Անաթ Բերկոն «Լիկուդ» կուսակցությունից։
«Ավելի քան մեկ միլիոն հայերի սպանությունը մարդկային դաժանության ամենսարսափելի դրսևորումներից է։ Ժամանակն է, որ Իսրայելը ևս հիշի զոհերի և նրանց պատմության մասին։ Դա մեր պարտքն է՝ որպես հրեա և մարդ։ Ինձ համար մեծ պատիվ կլինի ներկայացնել Քնեսեթն ու Իսրայելն այդ կարևոր արարողությանը»,-ասել է նա։
Մոսի Ռասը «Մերեց» կուսակցությունից է։
Հոդվածում նշվում է, որ Իսրայելը պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, թեև նախորդ տարի համապատասխան օրինագծեր են ներկայացվել։

MK (Member of the Israeli parliament) Mossi Raz (Meretz) has arrived in Armenia to take part in a memorial ceremony for the Genocide on Sunday, April 24, The Jerusalem Post reports.
This will be the second time Israeli MKs take part in the ceremony in an official capacity after current Diaspora Affairs Minister Nachman Shai and former Likud MK Anat Berko attended in 2015.
"The time has come for also Israel to remember the victims and their stories. It's our duty as Jews and as human beings. It's a great honor for me to represent the Knesset and Israel and this important event," said Raz.
Israel does not formally recognize the Armenian Genocide although bills to do so have been submitted in the past.