ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ամենամյա ապրիլքսանչորսյան ուղերձում կրկին օգտագործել է «ցեղասպանություն» եզրույթը և նշել, որ ԱՄՆ–ը ճանաչում է հայերի ցավը և հարգում պատմությունը։
«1915 թվականի ապրիլի 24 օսմանյան իշխանությունները Կոստանդնուպոլսում ձերբակալեցին հայ մտավորականներին և հասարակական գործիչներին։ Այդպես սկսվեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ 20-րդ դարի ամենասարսափելի զանգվածային վայրագություններից մեկը: Այսօր մենք հիշում ենք 1․5ս միլիոն հայերին և սգում նրանց ողբերգական մահը որոնք սպանվեցին, տեղահանվեցին կամ մահվան երթում հայտնվեցին՝ բնաջնջման արշավի ժամանակ
Մտորելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ մենք վերահաստատում ենք մեր խոստումը՝ զգոն լինել ատելության կործանարար ազդեցության բոլոր դրսևորումների հանդեպ։ Մենք կրկին պարտավորվում ենք խոսել և կասեցնել ոճրագործությունները, որոնք մնայուն սպիներ են թողնում աշխարհի վրա։ Սգալով այն ամենի համար, ինչ կորցրեցինք Մեծ Եղեռնի ընթացքում՝ եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ ապաքինելու և կառուցելու ավելի լավ, ավելի խաղաղ աշխարհ, որը ցանկանում ենք մեր երեխաներին։ Աշխարհ, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները, որտեղ մոլեռանդության և անհանդուրժողականության չարիքներով չի նշանավորվում մեր ամենօրյա կյանքը, և որտեղ մարդիկ կարող են ապրել արժանապատիվ ու անվտանգ։
Նաև պահն է մտորելու հայ ժողովրդի ուժի և տոկունության մասին։ Վերապրելով Ցեղասպանությանը՝ հայ ժողովուրդը վճռական էր՝ կառուցելու իր համայնքն ու մշակույթը, հաճախ արդեն այլ տանն ու այլ երկրում, այդ թվում նաև՝ Միացյալ Նահանգներում։ Ամերիկահայերը Միացյալ Նահանգների կենսական մասն են։ Նրանք մեր երկիրն ավելի ուժեղ ու ավելի դինամիկ են դարձնում՝ նույնիսկ շարունակելով կրել ողբերգական այն գիտակցումը, թե ինչ էին ստիպված վերապրել իրենց նախնիները։ Մենք ճանաչում ենք նրանց ցավն ու հարգում նրանց պատմությունը։
Այսօր՝ 107 տարի անց, ամերիկացի ժողովուրդը շարունակում է հարգել բոլոր հայերին, ովքեր զոհվեցին ցեղասպանության ժամանակ»,-ասվում է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն առաջին անգամ օգտագործել է «ցեղասպանություն» եզրույթը 2021–ի ապրիլի 24-ի ուղերձում:

24 Апрель 2022 - 14:14 AMT
24 апреля президент США Джо Байден выступил с посланием по случаю 107-й годовщины Геноцида армян и вновь употребил термин «геноцид», говоря о событиях 1915 года. Он подтвердив обязательство США проявлять бдительность в отношении разрушительных последствий ненависти и строить более мирный мир.
«24 апреля 1915 года османские власти арестовали в Константинополе армянскую интеллигенцию и общественных деятелей. Так начался Геноцид армян, одно из самых страшных массовых убийств 20-го века. Сегодня мы вспоминаем о полутора миллионах армян, которые были перемещены, убиты или шли на смерть во время кампании истребления, мы скорбим о трагической гибели стольких людей.
Говоря о Геноциде армян, мы вновь подтверждаем наше обещание быть бдительными в отношении разрушительных последствий ненависти во всех ее проявлениях. Мы обязаны говорить снова, чтобы остановить массовые убийства, которые оставляют неизгладимые шрамы в мире. В то же время, оплакивая все, что мы потеряли во время Великого геноцида, мы должны удвоить наши усилия, чтобы исцелить и построить лучший, более мирный мир, который мы хотим для наших детей. Мир, в котором соблюдаются права человека, где фанатизм и нетерпимость не отмечены пороками нашей повседневной жизни, где люди во всем мире могут жить достойно и в безопасности», – отметил президент США.
По его словам, самое время поговорить о силе и выносливости армянского народа.
«Пережив геноцид, армянский народ был полон решимости строить свою общину и культуру, часто в своем новом доме и стране, в том числе в Соединенных Штатах. Армяне в Америке являются жизненно важной частью Соединенных Штатов. Они делают нашу страну сильнее и динамичнее, продолжая даже нести с собой трагическую память о том, через что пришлось пройти их предкам. Мы признаем их боль и уважаем их историю.
Сегодня, 107 лет спустя, армянский народ продолжает уважать всех армян, погибших во время геноцида», – подчеркнул Байден.
Президент США Джо Байден впервые употребил термин «геноцид» в своем послании от 24 апреля 2021 года.