Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնական ժեստի ցուցադրմանն ուրուգվահայերին, նշել է, որ դա չի նպաստում երկխոսության ձևավորմանը։
«Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնական ժեստը՝ ցուցադրված Մոնտեվիդեոյում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, դատապարտելի գործողություն է և ոչ մի կերպ չի նպաստում երկու ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման մթնոլորտի և երկխոսության ձևավորմանը։
Ողջունում ենք ուրուգվայական կողմի անհապաղ արձագանքը՝ Թուրքիայի դեսպանին երկրի արտաքին գերատեսչություն կանչը՝ բացատրություններ ներկայացնելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ուրուգվայում հայ ցուցարարների հասցեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ռասիստական ժեստի համար այդ երկորւմ Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Մուֆթյուօղլուին ԱԳՆ են կանչել։
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ուրուգվայում, թուրքական դեսպանատնից հեռանալիս, ազգայնամոլական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության նշանն է ցույց տվել մեքենայից՝ դեսպանատան մոտ ցույց անող հայերին։ Նա արել է դա լայն ժպիտով, իսկ մեքենայի մոտ գտնվող դեսպանատան աշխատակիցները ծափահարել են Չավուշօղլուին։ Ուրուգվայում ապաստանած Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգները Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ բողոքի ցույցի էին դուրս եկել ՀՀ դրոշներով և Ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող պաստառներով։

25 Апрель 2022 - 10:25 AMT
Глава постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям, депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Национального собрания Армении Эдуард Агаджанян раскритиковал поведение главы МИД Турции Мевюта Чавушоглу в Уругвае, отметив, что такое поведение не способствует нормализации отношений между Арменией и Турцией.
«Накануне 107-й годовщины Геноцида армян националистический жест министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу, продемонстрированный перед представителями армянской общины Монтевидео, предосудительный поступок и отнюдь не способствует формированию атмосферы взаимопонимания и диалога между двумя народами.
Мы приветствуем незамедлительную реакцию уругвайской стороны по поводу требования обращения посла Турции в МИД для получения разъяснений», – отметил Агаджанян на своей странице в Facebook.
«Серые волки» — турецкая националистическая организация, известная своей пантюркистской и расистской идеологией. Название и символы организации связаны с турецкой мифологией, где волк является символом отваги и чести.