Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժո Բոնասսոն դատապարտել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնամոլական ժետը, որը նա հասցեագրել է Թուրքիայի դեսպանատան մոտ ցույցի դուրս եկած հայերին։ Այդ մասին նախարարը խոսել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառման ժամանակ, գրում է Elpais-ը։
Բուստիժո Բոնասսոն կառավարության անունից անընդունելի է համարել «ցանակցած վարվելակերպ, կոչ կամ վիրավորական ժեստ, որը ենթադրում է ֆիզիկական կամ բարոյական բռնություն»։
«Ուրուգվայը հիշողության, բայցև սկզբունքների և խաղաղությանն ու ապագային նվիրվածության երկիր է։ Մենք երկիր ենք, որն առճակատումը ստորադասում է հաշտեցմանը։ Մենք հանդուրժողականություն ենք քարոզում և նույնն էլ ակնկալում ենք մեր երկիր այցելողներից»,- ասել է նա։
Սոցցանցերի միջոցով հայ համայնքին իր աջակցությունն է հայտնել նաև աշխատանքի նախարար Պաբլո Միերեսը։
«Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ իմ աջակցությունն եմ հայտնում հայ համայնքին և իմ անհանդուրժողականությունը՝ ռասիզմի և այլատյացության դրսևորումների հանդեպ»,-գրել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ուրուգվայում հայ ցուցարարների հասցեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ռասիստական ժեստի համար այդ երկրում Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Մուֆթյուօղլուին ԱԳՆ են կանչել։

Cavusoglu made a particular gesture with his hands that is associated with the Turkish ultra-nationalist Gray Wolves movement, as his car drove past a group of Armenian protesters who were waiting for him at the exit of the newly-inaugurated Turkish embassy in Montevideo.
Lacalle Pou noted on Sunday, April 24 that the attitude of the Turkish Foreign Minister should be "strongly criticized". He said "the community is hurt, and rightly so."
Uruguayan Foreign Minister Francisco Bustillo joined Lacalle Pou's condemnation on Sunday afternoon and called the gesture of his Turkish counterpart "inadmissible" during the 107th anniversary of the Armenian Genocide.
Bustillo, who on Saturday summoned the Turkish ambassador for an explanation, affirmed that the Uruguayan government rejects "any invocation or offensive gesture that generates violence."