Անկարայի հանրապետական գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP)՝ Ստամբուլից ընտրված պատգամավոր Սեզգին Թանրըքուլուի դեմ։ Պատճառը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պատգամավորի ապրիլքսանչորսյան գրառումն է։
Քննությունը սկսվել է Թուրքիայի Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի հատկանիշներով, քանի որ հստակ ապացույցներ կան, որ Թանրըքուլուն «նսեմացրել է «Թուրքիայի Հանրապետության պետական հեղինակությունը», գրում է Ermenihaber-ը։
Թուրք ընդդիմադիր պատգամավորն ապրիլի 24-ին գրառում էր կատարել Twitter-ում, որը խիստ բացասական արձագանք էր գտել։
Նա մասնավորապես նշել էր․ «107 տարի առաջ 1915թ. ապրիլի 24-ին հարյուրավոր հայ մտավորականներ ձերբակալվեցին Ստամբուլում, քշվեցին դեպի Չանքըրը, Այաշ, Անկարա և բռնի կորսվեցին։ Իսկական արդարություն հնարավոր չէ հաստատել առանց այս պատմության հետ առերեսվելու, որը չարիքի սկիզբն է»։
Գրառմանը կից Թանրըքուլուն տարածել էր նաև երկու լուսանկար․ առաջինում Հայոց ցեղապսանության զոհ մտավորականներն էին, երկրորդում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համար պաշտոնական խորհրդանիշ ընտրված անմոռուկը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը երկրի քրդամետ, ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանի ներկայացրած՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը հետ է ուղարկել։
Թուրքիայի քրդամետ, ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանն այս տարի ևս ապրիլի 24-ի նախօրեին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծ է ներկայացրել Թուրքիայի ազգային մեծ ժողով (ԹԱՄԺ-TBMM)։ Փայլանն ընդգծել է, որ միակ հասարակությունը, որը կարող է բուժել հայ ժողովրդի վերքերը, դա թուրքականն է։ Միևնույն ժամանակ պահանջել է Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրած ոճրագործ պետական պաշտոնյաների անունները հանել հանրային տարածքներից։

The Ankara Chief Public Prosecutor's Office has opened an investigation against MP Sezgin Tanrıkulı of the main opposition Republican People's Party (CHP) because of his social media posts about the Armenian Genocide, Bianet reports.
The MP is under investigation for "insulting the Turkish nation and the state of the Republic of Turkey" as per article 301 of the Turkish Penal Code.
Prosecutors opened the investigation because "there was concrete evidence" that Tanrıkulu had "insulted the legal person of the state of the Republic of Turkey."
On Armenian Genocide Remembrance Day on April 24, Tanrıkulu wrote on Twitter: "107 years ago, on April 24, 1915, hundreds of Armenian intellectuals were detained in İstanbul, exiled to Çankırı, Ayaş and Ankara, and forcibly disappeared. Without confronting this date, which is the milestone of evil, true justice cannot be achieved."
Under Article 301, a person "who publicly denigrates the Turkish Nation, the State of the Turkish Republic or the Grand National Assembly of Turkey and the judicial institutions of the State shall be punishable by imprisonment from 6 months to 2 years." However, "expressions of thought intended to criticize shall not constitute a crime."