ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Երևանում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելություն իրականացրած պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը փաստել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջոցով, որը պետք է ներառի Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը` Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման հիման վրա:
Խոսելով այցի նպատակից` 2021թ. արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յոհան Մըրֆին նշել է, որ Հայաստանում են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի պատրաստած վերջնական զեկույցը ներկայացնելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերը` որպես կարևոր հարթակ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահությունն ամրապնդելու համար` ուշադրություն հրավիրելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից արված ագրեսիվ հայտարարություններին:
Հանդիպմանը զրուցել են Հայաստանում խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր նշանակությունից` քննարկելով նաև ժողովրդավարական երկրների խորհրդարաններում իշխանություն-ընդդիմություն գործակցության և փոխազդեցության ձևերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին հաջորդած ժամանակաշրջանին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին և Հայաստանում ժողովրդավարության ներկա վիճակին առնչվող հարցերին:
Կողմերը խոսել են նաև ընտրական համակարգերի միջազգային չափորոշիչներից` այս համատեքստում դիտարկելով հայաստանյան համապետական ընտրությունների արձանագրած ձեռքբերումները:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ազգային ժողովում ներկայացնելով 2021թ․ կատարողականի հաշվետվությունը, հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունը հայկական կողմին ասում է՝ «մի փոքր իջեցրեք ԼՂ կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը»։ «Հակառակ դեպքում, նրանք խնդրում են իրենց վրա հույս չդնել՝ ոչ թե չեն ցանկանում օգնել, այլ այն պատճառով, որ չեն կարող»,-ասել է նա։ Փաշինյանն ասել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, «որքան հնարավոր է արագ, հայկական կողմի պլաններում է»՝ հավելելով, որ սակայն, որ պատրանքներ այս հարցում չկան։

National Assembly speaker Alen Simonyan believes peace in the region can only be achieved through the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, which should include the determination of the Artsakh status.
Simonyan made the remarks Wednesday, April 27 at a meeting with an OSCE/ODIHR delegation headed by Eoghan Murphy, who noted that they are in Armenia for presenting the final report prepared by the organization about the 2021 snap elections in the country.
At the meeting they talked about the importance of the parliamentary diplomacy in Armenia, also discussing the ways of government-opposition partnership and interaction in the parliaments of democratic countries.
The President of the Parliament touched upon the legislative amendments on the period followed the June 20, 2021 elections and issues relating to the current state of democracy in Armenia.
Referring to the security problems of the region, Simonyan said he highly appreciated the role of the OSCE Parliamentary Assembly as an important platform for strengthening the trust in the OSCE region, drawing the attention of the OSCE representative to the aggressive announcements by the representatives of Azerbaijan in the OSCE PA. He documented that it could be possible to reach peace in the region only through the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, which should include the specification of the Artsakh status on the basis of the execution of the right to its self-determination by the people of Artsakh.
The sides also spoke about the international standards of the electoral systems, in this context observing the achievements recorded by the nationwide elections in Armenia.