Ադրբեջանական իշխանամերձ լրատվականները «Հադրութում նշել են Զատիկը» վերնագրով նյութեր են տարածել՝ հրապարակելով նաև Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցուց նոր լուսանկարներ, տեղեկացնում է Karabakh Records-ը։
Լուսանկարների ուսումնասիրությունը հստակ ցույց է տալիս, որ եկեղեցուց հանվել է խաչը։
Նշվում է, որ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից ծրագրված քաղաքականության արդյունք է, ինչի մասին են վկայում մասնավորապես այդ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները։
Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերջին անգամ վերանորոգվել է 1999 թվականին Մ․ Բաղդասարովի ֆինանսական օժանդակությամբ։ Պատերազմից առաջ Սուրբ Հարությունը գործող եկեղեցի էր, պատերազմի ընթացքում չի տուժել։ Եկեղեցու պղծումը հետևողական կերպով իրականացվել է պատերազմի ավարտից հետո։
Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում ստեղծվում է «աշխատանքային խումբ», որի նպատակն Արցախի բռնազվթված հուշարձաններից հայերեն արձանագրությունների և հայկական հետքի վերացումն է։
Պատերազմից հետո նույն կերպ Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային վանդալիզմ զոհ են դառնում բոլոր հայկական մշակութային կոթողները։
Ադրբեջանցիները հանել են նաև Հադրութում գտնվող Սպիտակ խաչ եկեղեցու խաչը, Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի գմբեթը, պղծել Թալիշի եկեղեցին, գրեթե ավերել Շուշի Կանաչ ժամ, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիները։

Azerbaijan has defiled an Armenian church in the Nagorno-Karabakh town of Hadrut by dismantling the cross from the dome and erasing all Armenian inscriptions, Karabakh Records reports.
On April 27, pro-government news outlets in Azerbaijan published a series of articles about alleged Easter celebrations in Hadrut, also posting fresh photos of the Church of the Holy Resurrection in the city, which came under Azerbaijan's control during the Second Karabakh war.
Analysis of the fresh photos showed that the cross has been removed from the dome. In addition, the Azerbaijanis have removed plate at the entrance to the church, which contained information about the most recent renovation of the building.
Carpets and ritual utensils appear to have been looted, while images of saints have been removed from the walls. Besides, Azerbaijani names have been spray painted on the outer walls of the temple.
In February, Yerevan "strongly condemned" Azerbaijani Minister of Culture Anar Karimov's decision on the establishment of a working group for the destruction and alteration of the identity of the Armenian religious and historical-cultural monuments fallen under the control of Azerbaijan.