ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով ՌԴ նախագահի և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի զրույցին Կոսովոյի հարցով Միջազգային դատարանի որոշման մասին, հռետորական հարց է բարձրացրել․ ինչո՞ւ Կոսովոն կարող է օգտվել փրկությանու փոխհատուցման միջազգային մեխանիզմից, իսկ Արցախը՝ ոչ: Այդ մասին նա գրել է Telegram-ի իր ալիքում:
«Հաճելի էր լսել, թե ինչպես էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ խոսում Կոսովոյի հարցով Միջազգային դատարանի խորհրդատվական եզրակացության մասին:
Միանշանակ դա նախադեպային որոշում էր այն ժողովուրդների համար, որոնք ապրում են գոյաբանական սպառնալիքի տակ և պայքարում իրենց ինքնորոշման իրավունքի համար, որոնց թվում Արցախի բնիկ ժողովուրդն առաջնային դիրքերում է:
Ավելորդ է նույնիսկ փաստարկներ բերել, թե տասնամյակներ շարունակ Արցախի հայությունը ցեղասպան ինչ քաղաքականության է ենթարկվել, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Արցախի հայերի էթնիկ զտումներ, հայրենազրկում, մշակութային ժառանգության ոչնչացում, հայատյացության համակարգային քաղաքականություն և գոյութենական մի շարք այլ սպառնալիքներ, որոնց մասին վկայում են ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը, ինչպես նաև միջազգային բազմաթիվ այլ կազմակերպությունների կողմից փաստագրված փաստերը։
Այժմ հռետորական հարցը․ ինչո՞ւ Կոսովոն կամ միջազգայնորեն չճանաչված այլ երկրներ պետք է օգտվեն փրկության ու փոխհատուցման այդ միջազգային մեխանիզմից, իսկ Արցախը, որը համապատասխանում է միջազգային իրավունքի բոլոր չափանիշներին, ոչ»,- գրել է Բեգլարյանը։
ԱՀ պետնախարարը նշել է նաև, որ չպետք է մոռանալ այն բազմաթիվ դեպքերը, երբ միջազգային հանրությունը չի կատարել իր կանխարգելիչ պարտականությունները և արդունքում տարբեր ժողովուրդներ ցեղասպանության են ենթարկվել։

Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян спрашивает, почему Косово или другие международно непризнанные страны должны пользоваться этим международным механизмом спасения и компенсации, а Арцах – нет, если он соответствует всем стандартам международного права?
«Было приятно услышать, как президент России Владимир Путин говорил с Генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем о консультативном заключении Международного Суда по Косово.
Это, однозначно, было прецедентным решением для народов, живущих под онтологической угрозой и борющихся за свое право на самоопределение, среди которых коренной народ Арцаха занимает первоочередные позиции.
Излишне даже приводить аргументы о том, к какой геноцидальной политике подвергалось армянство Арцаха на протяжении десятилетий, включая этнические чистки армян Азербайджана и Арцаха, лишение Родины, уничтожение культурного наследия, системную политику армянофобии и ряд других онтологических угроз, о которых свидетельствует постановление Международного суда ООН, а также аналогичные задокументированные факты множественных других международных организаций.
Теперь риторический вопрос: почему Косово или другие международно непризнанные страны должны пользоваться этим международным механизмом спасения и компенсации, а Арцах-нет, если он соответствует всем стандартам международного права?» – написал Бегларян.
По его словам, не нужно забывать те многочисленные случаи, когда международное сообщество не выполнило свои превентивные обязательства, и в результате разные народы подверглись геноциду.