ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլիա Դարչիաշվիլիի հետ հանդիպման ավարտին իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքը և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Նա նշել է նաև, որ առանձնահատուկ կարևորության խնդիր է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ինքնության խեղաթյուրումը և ոչնչացումը: Վերջին նման ցավալի օրինակն է Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու պղծումը: Վանդալիզմի այս կրկնվող դեպքերը կանխարգելելու համար, ինչպես և նախկինում, այժմ ևս հրատապ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատողական առաքելության այցը տարածաշրջան։
«Գործընկերոջս հանգամանալից ներկայացրել եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ընդգծել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում:
Այս տարի մենք նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը․․․Ուզում եմ գոհունակությամբ արձանագրել, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա է քաղական երկխոսության, երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության բարձր մակարդակ։ Այս մասին են վկայում ամենաբարձր մակարդակներով պարբերական փոխադարձ այցելությունները, քաղաքական, տնտեսական, կոմունիկացիոն, անվտանգության և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը, որի հետագա ընդլայնման և նոր ուղղությունների ուրվագծման շուրջ գործընկերոջս հետ հանգամանալից քննարկումներ ենք ունեցել»,-գրել է նա։
Միրզոյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է տարածշրջանի ընդհանուր զարգացման և առաջմղման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրումը, ինչի հերթական դրսևորումներից է «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ստեղծման ուղղությամբ երկրների միջև համագործակցությունը:
Վրաստանի ԱԳ նախարարն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: ԱԳ նախարար Իլիա Դարչիաշվիլին հանդիպում է ունեցել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

Azerbaijan continues to illegally hold Armenian prisoners of war and civilians hostage, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said after a meeting with his Georgian counterpart Ilia Darchiashvili in Yerevan Saturday, April 30.
In a statement for the press, Mirzoyan he offered a comprehensive breakdown of the situation around the Nagorno-Karabakh conflict, and Armenia's position on the processes aimed at establishing regional peace and stability, and on the negotiations on a comprehensive peace agreement with Azerbaijan.
"In this context, I underlined the mediating role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in advancing the peace process aimed at the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict," Mirzoyan said.
"I should mention that humanitarian issues remain unresolved. In violation of international humanitarian law and the provisions of the November 9 Trilateral Statement, Azerbaijan continues to illegally hold Armenian prisoners of war and civilians hostage."
The Armenian foreign policy chief also raised the desecration and destruction of the Armenian cultural and religious heritage by Azerbaijan in the territories under their control.
"The latest such example is the desecration of the St. Harutyun Church in Hadrut. For the prevention of these recurring cases of vandalism, currently the visit of the UNESCO assessment mission to the region is urgent as before," he added.
Azerbaijan has defiled an Armenian church in the Nagorno-Karabakh town of Hadrut by dismantling the cross from the dome and erasing all Armenian inscriptions, Karabakh Records reports.
On April 27, pro-government news outlets in Azerbaijan published a series of articles about alleged Easter celebrations in Hadrut, also posting fresh photos of the Church of the Holy Resurrection in the city, which came under Azerbaijan's control during the Second Karabakh war.
Analysis of the fresh photos showed that the cross has been removed from the dome. In addition, the Azerbaijanis have removed plate at the entrance to the church, which contained information about the most recent renovation of the building.