Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության ծառայությունը մեղադրել է Վրաստանին, ՀՀ-ին և Ադրբեջանին ռուսական արտադրանքը միջազգային շուկա արտահանելու մասին Մոսկվայի հետ բանակցելու մեջ։
«Նախատեսվում է ռուսական արտադրանքի արտահանում հայկականի, վրացական և ադրբեջանականի տեսքով»,-ասել են հետախուզության ծառայությունում մայիսի 1-ին, գրում է Civil.ge-ն։
Ըստ գերատեսչության՝ Հարավային Կովկասի երկրներում արդեն ավելի քան 200 նման ընկերություն է ստեղծվել։
Ըստ Ուկրաինայի հետախուզական գերատեսչության, Հայաստանը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ռուսական ընկերությունների համար, հատկապես ՏՏ ոլորտում։
«Ուկրաինայի դեմ ՌԴ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հայաստան է ժամանել ՌԴ 85,000 քաղաքացի և 113 ՏՏ ընկերություն։ ՌԴ քաղաքացիները մոտ 1000 մասնավոր ձեռնարկություն և մոտ 250 ՍՊԸ են բացել ՀՀ տարածքում, որոնք հարկեր են մուծում երկու երկրի՝ ՀՀ և ՌԴ բյուջե»,- ասվում է Ուկրաինայի հետախուզության ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետխուզության ծառայությունը հայտարարել էր, թե Մոսկվան մաքսանենգության միջանցք է ստեղծում Վրաստանի տարածքով, ինչը Վրաստանի իշխանությունները հերքեցին։

Ukrainian Defense Intelligence has accused Georgia, Armenia and Azerbaijan of negotiating with Moscow over the re-export of Russian products to international markets, Civil.ge reports.
“The supply is planned to be made in the form of Georgian, Armenian and Azerbaijani products and export them to third countries,” the Defense Intelligence of the Ukrainian Ministry of Defense said on May 1.
It claimed that more than 200 companies have already been established in the South Caucasian countries.
The Ukrainian defense intelligence further stated that Armenia creates favorable conditions for Russian companies to do business, especially in the IT sphere.
Since the beginning of Russia’s aggression against Ukraine, some 85,000 Russian citizens and 113 IT companies have relocated to Armenia.
Earlier in April, Ukraine’s Defense Ministry Intelligence alleged that Moscow was establishing a channel for smuggling through the Georgian territory, an accusation denied by the Georgian authorities. It said Georgia’s political leadership instructed security services not to interfere with the activities of Russian smugglers.