Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ։
Քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև Սոչիում և Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու գործընթացին։
Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն առանձնակի ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերսկսման կարևորությունը։ Քննարկվել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես` հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված վերջին զարգացումները։
Արձանագրվել է ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման բարձր դինամիկան և նշվել, որ 2019 թվականից համագործակցությունը բարձրացվել է նոր՝ ռազմավարական երկխոսության մակարդակի։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել առավել ամրապնդելու տարբեր ոլորտներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը` հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընդհանուր արժեհամակարգի վրա:
Միրզոյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, USAID տնօրեն Սամանթա Փաուերի հետ:

Находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Арарат Мирзоян 2 мая встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам Викторией Нуланд. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Арарат Мирзоян и Виктория Нуланд обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Обсуждался ход реализации договоренностей, достигнутых между руководителями Армении и Азербайджана в Сочи и в Брюсселе. Была затронута ситуация в Нагорном Карабахе, а также процесс начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по всеобъемлющему мирному соглашению. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Армении особо подчеркнул важность возобновления работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Были обсуждены гуманитарные проблемы, вызванные 44-дневной войной в Карабахе, в частности, вопросы немедленного освобождения и возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Отмечается, что была отмечена высокая динамика развития отношений между Арменией и США и то, что с 2019 года сотрудничество поднято на новый уровень стратегического диалога. Стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению эффективного взаимодействия в различных сферах, основанного на общей системе ценностей демократии, защиты прав человека, верховенства закона и борьбы с коррупцией.
Министр иностранных дел Армении представил последние развития, связанные с процессом урегулирования отношений Армения-Турция.