Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի (մայիսի 2-3) կապակցությամբ կողմերը հանդես են եկել հետևյալ համատեղ հայտարարությամբ։
Դրանում, մասնավորապես, ասվում է․ «Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ մեկնարկելու ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը։ Երկխոսության ընթացքում Հայաստանը և ԱՄՆ-ն վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով։
Ժողովրդավարական հետագա բարեփոխումներ և փոխադարձ բարեկեցության խթանում
Պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Դոնֆրիդը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի իր ամուր աջակցությունն ու համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ՝ պատասխանատու ժողովրդավարական և տնտեսական ինստիտուտների կառուցման գործում, որոնք կարտացոլեն ընդհանուր արժեքները և կապահովեն ավելի արդյունավետ կառավարում և բարեկեցություն:
Պատվիրակությունները համապարփակ երկխոսություն են ունեցել Հայաստանի դրական ժողովրդավարական ուղուն սատարելուն ուղղված ԱՄՆ աջակցության շուրջ։ Այն ներառում է մարդու իրավունքների, մեդիագրագիտության, սոցիալական պաշտպանության, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների և Ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աջակցության ծրագրեր: Պատվիրակությունները քննարկել են նաև դատական իշխանության անաչառության և խոսքի ազատության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։
Քննարկման առանցքային թեմաներից էին նաև տնտեսական ոլորտում փոխադարձ բարեկեցությանը նպաստող մեխանիզմները, ներառյալ՝ էներգետիկ համագործակցությունն ու աշխատուժի զարգացումը՝ առևտուրի ու ներդրումների ոլորտում երկկողմ կապերը խթանելու և խորացնելու նպատակով:
Անվտանգություն, խաղաղություն և տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորում
Երկու պատվիրակությունները քննարկել են հարցեր, որոնք վերաբերում են սահմանային անվտանգությանը և պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտում գործընկերությանը` աղետների կառավարման, պաշտպանական բարեփոխումների, բժշկական աջակցության և խաղաղապահության միջոցով: Պատվիրակությունները մտքեր են փոխանակել անվտանգության հարցերի շուրջ և նշել ԱՄՆ դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր` օժտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու մանդատով»:
Շոշափելի արդյունքների հասնելու ձգտում վերնագրով բաժնում նշվում է, որ Միրզոյանը և հայկական պատվիրակությունը կառուցողական հանդիպումներ են ունեցել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանտա Փաուերի, պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի և այլոց հետ։ Վաշինգտոնում գտնվելու ընթացքում պատվիրակության անդամները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը կծառայի որպես մեխանիզմ, որի միջոցով երկու կառավարությունները կարող են ավելի ամուր կապեր հաստատել միջուկային ոլորտի փորձագետների, արդյունաբերության և հետազոտողների միջև: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ստորագրել են նաև հակակոռուպցիոն և իրավապահ ոլորտում բարեփոխումների երկու համատեղ գործողությունների ծրագիր։
Հայկական պատվիրակության կազմում էին Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներ։ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստին մասնակցում էին նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը և Պետդեպարտամենտի ու Պաշտպանության գերատեսչության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նույնպես ներկա էին։

On the occasion of the Capstone session of the Armenia-U․S․ Strategic Dialogue (May 2-3), the countries have issued joint statement.
U.S. Secretary of State Antony J. Blinken hosted Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Washington, D.C., to launch the U.S.-Armenia Strategic Dialogue (USASD) on May 2, 2022. During the Dialogue, the United States and Armenia reiterated their commitment to strengthening bilateral ties across the breadth of the bilateral relationship.
This round of USASD discussions coincided with the 30th anniversary of the establishment of U.S.-Armenian diplomatic relations. The delegations positively assessed the status of bilateral ties and reviewed the potential for expanding our partnership. The Armenian delegation included Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, Deputy Central Bank Governor Nerses Yeritsyan, and Ministry of Defense officials. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Dr. Karen Donfried and several leaders from throughout the Departments of State and Defense also participated in the USASD session.
U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy was in Washington as well, joined by Armenian Ambassador to the United States Lilit Makunts.
Further Democratic Reforms and Promote Mutual Prosperity
Assistant Secretary Donfried reaffirmed the United States would continue its robust assistance and cooperation to the Armenian government in building responsive democratic and economic institutions that both reflect our common values and deliver better governance and prosperity.
The delegations had a robust dialogue on U.S. assistance to support Armenia’s positive democratic trajectory. This includes programs to support human rights, media literacy, social protection, justice sector reforms, and the new Patrol Police Service. The delegations also discussed advancing judicial impartiality and strengthening freedom of expression. Mechanisms to promote mutual prosperity in the economic sphere were also a key topic of discussion, including energy cooperation and workforce development to promote and deepen bilateral trade and investment.
Towards Security, Peace, and Regional Conflict Resolution
The two delegations discussed issues related to border security, and partnership in the defense and security sector through disaster management, defense reform, medical support, and peacekeeping. The delegations exchanged views on security matters and noted the United States’ role as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, which has a mandate to facilitate a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
Looking To Tangible Results
Minister Mirzoyan and the Armenian delegation also had constructive meetings with USAID Administrator Samantha Power, Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland, and many others. During their time in Washington, delegation members signed a number of documents, including a Nuclear Cooperation Memorandum of Understanding that will serve as a mechanism through which our governments can develop stronger ties between our nuclear experts, industries, and researchers. The United States and Armenia also signed two joint action plans on anti-corruption and law enforcement reforms.