Ուրուգվայի Frente Amplio ընդդիմադիր դաշինքի հայազգի սենատոր Լիլիամ Քեշիշյանի միջնորդությամբ չեղարկվել է Թուրքիայում Ուրուգվայի դեսպան Հուգո Սայրուսի նշանակումը:
Ուրուգվայի խորհրդարանում դեսպանի նշանակումը հաստատելու քվեարկություն է եղել, որի արդյունքում պատգամավորները միաձայն դեմ են քվեարկել Սայրուսի նշանակմանը, գրում է Ermenihaber-ը։
Դեսպանի գործը հետ է ուղարկվել Ուրուգվայի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողով: Որոշման մեջ ասվում է, որ այն որևէ առնչություն չունի դեսպանի անձի հետ:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ապրիլի 23-ին թուրքական ծայրահեղական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստն էր ցույց տվել Ուրուգվայի հայ համայնքի ցուցարարներին, որոնք երթ էին կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի նախօրեին։ Չավուշօղլուի այդ քայլը բողոքի պատճառ էր դարձել Ուրուգվայում: Դեպքը տեղի էր ունեցել Ուրուգվայում Թուրքիայի դեսպանատան բացման արարողությունից հետո, որին մասնակցում էր Չավուշօղլուն:

5 Май 2022 - 10:39 AMT
При посредничестве армянского сенатора Лилиам Кешишян, которая представляет оппозиционную фракцию Frente Amplio парламента Уругвая, было отменено назначение Хьюго Сайруса послом Уругвая в Турции.
В парламенте Уругвая прошло голосование, в ходе которого уругвайские депутаты единогласно проголосовали против назначение Сайруса, пишет Ermenihaber.am.
Дело посла было отозвано в комиссию по международным делам парламента Уругвая. Отмечается, что данное решение не обусловлено личностью посла.
Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, посетивший Монтевидео, приветствовал армян, требующих признания Геноцида армян, знаком турецких националистических «Серых волков». Этот жест Чавушоглу вызвал возмущение в Уругвае. Чавушоглу участвовал в церемонии открытия посольства.