Մայիսի 4-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը որպես հիմնական բանախոս մասնակցել է ամերիկյան հեղինակավոր Atlantic Council ուղեղային կենտրոնում անցկացված կլոր սեղան-քննարկմանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընդհանուր օրակարգին ու շեշտադրումներին, Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությանը, այցի ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերին և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին:
Անդրադարձ է կատարվել ժողովրդավարական զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների, այս գործընթացներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերի վերաբերյալ։
Ներկայացվել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրները:
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի (մայիսի 2-3) կապակցությամբ կողմերը հանդես են եկել հետևյալ համատեղ հայտարարությամբ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan was a keynote speaker in a roundtable discussion at the Atlantic Council on Wednesday, May 4, the Foreign Ministry reports.
Mirzoyan weighed in on the agenda of his working visit to the United States, the Armenia-US Strategic Dialogue, the documents signed during the visit and the prospects of the development of the Armenian-American relations.
The Armenian foreign policy chief also spoke about the process of reforms aimed at democratic development, protection of human rights, strengthening the rule of law and the fight against corruption.
Mirzoyan then presented the situation around the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia's position on the negotiations on a comprehensive peace agreement with Azerbaijan, and the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in these processes.
Humanitarian issues resulting from the 44-day war and need to be urgently addressed were presented.
During the meeting reference was also made to the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.
Currently on a working visit in the U.S., Mirzoyan earlier met with U.S. Secretary of State Antony J. Blinken, and the two signed a Memorandum of Understanding Concerning Strategic Civil Nuclear Cooperation. During the meeting, Blinken lauded "the courage and the flexibility" that Armenia and Prime Minister Nikol Pashinyan have been showing throughout the dialogue with Azerbaijan.