ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցին, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի 5 կետին եղել է Հայաստանի 6 կետանոց պատասխանը։
Նա այդպես է արձագանքել հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ճանաչելը ենթադրում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնել։
«Հայաստանի համար այդ 5 կետում անընդունելի կետ չի եղել։ Հայաստանն իր 6 կետով առաջարկել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին ևս լուծում պետք է տրվի, որպեսզի հնարավոր լինի համապարփակ խաղաղության պայմանագիր ունենալ։ Այս պահին մեր մոտեցումն այն է, որ այդ երկու փաթեթը՝ 5+6 կետերը պետք է միացնել իրար և սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները, որպեսզի նաև մենք երկարաժամկետ գտնենք ԼՂ հիմնախնդրի լուծումը»,- ասել է նա, գրում է Factor.am-ը։
Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև դիտարկմանը, թե Հայաստանը խոսում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու մասին, մինչդեռ Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ տարածքների նկատմամբ հավակնոտ հայտարարություններով է հանդես գալիս։
«Քարտեզների կամ ընդհանրապես պատմական էքսկուրսիայի մասով ես չեմ պատրաստվում որևէ հայտարարություն անել։ Բոլոր քարտեզները և պատմական փաստերը տեղադրված են, և հանրության ցանկացած անդամ՝ և Հայաստանում, և Ադրբեջանում հնարավորություն ունի քարտեզներին ծանոթանալու և իմանալու, թե որ տարածքն ընդհանրապես պատմականորեն ում է պատկանել։ Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, խաղաղության պայմանագրի հարցերից մեկն էլ հենց միմյանց սուվերենությունը ճանաչելու մասին է։ Իհարկե, մենք նշում ենք, որ դեռևս 1992 թվականին Հայաստանը և Ադրբեջանը ԱՊՀ շրջանակներում ճանաչել են միմյանց սուվերեն տարածքները և ինքնիշխանությունը։ Բայց գիտեք նաև, որ հետագայում այլ զարգացումներ են եղել, բայց Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են միմյանց տարածքային ամբողջականություն և սուվերենություն ճանաչել»,- նշել է Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին՝ Գրիգորյանն ասել է․ «Բնականաբար, նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը և հանգիստ մթնոլորտում աշխատելուն։ Մենք հույս ունենք, որ նման հայտարարություններ հնարավորինս քիչ կլինեն»։
Ավելի վաղ Իլհամ Ալիևը շրջադարձային էր համարել երկու երկրի հարաբերությունների կարգավորման համար Բաքվի առաջ քաշած 5 սկզբունքն ընդունելի համարելու Երևանի դիրքորոշումը։

The Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan has said that Yerevan has sent a 6-point response on the normalization of relations to the 5-point one proposed by Azerbaijan.
Azerbaijan in mid-March disclosed the contents of its single-page proposal on normalization of relations with Armenia, which contains five "principles", including "the mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence of each other."
"There was nothing unacceptable for Armenia in those 5 points. Armenia says with its 6 points that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved in order to have a comprehensive peace agreement," Grigoryan said Thursday, May 5, Pastinfo reports.
"At the moment, our approach is that the two packages – the 5+6 – should be combined, negotiations on the peace agreement should start, so that we can find a long-term solution to the Nagorno-Karabakh conflict."
Grigoryan also weighed in on a statement from Azerbaijani President Ilham Aliyev, who said that "Armenia must officially recognize the territorial integrity of Azerbaijan, as well as the fact that it does not have any territorial claims against Azerbaijan, and will not have any in the future either." Otherwise, he threatened, “we will not recognize the territorial integrity of Armenia, we will announce it officially.”
According to the Armenian Security Council chief, such statements do not contribute to the formation of the peace agenda.