ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցին, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի 5 կետին եղել է Հայաստանի 6 կետանոց պատասխանը։
Նա այդպես է արձագանքել հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ճանաչելը ենթադրում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնել։
«Հայաստանի համար այդ 5 կետում անընդունելի կետ չի եղել։ Հայաստանն իր 6 կետով առաջարկել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին ևս լուծում պետք է տրվի, որպեսզի հնարավոր լինի համապարփակ խաղաղության պայմանագիր ունենալ։ Այս պահին մեր մոտեցումն այն է, որ այդ երկու փաթեթը՝ 5+6 կետերը պետք է միացնել իրար և սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները, որպեսզի նաև մենք երկարաժամկետ գտնենք ԼՂ հիմնախնդրի լուծումը»,- ասել է նա, գրում է Factor.am-ը։
Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև դիտարկմանը, թե Հայաստանը խոսում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու մասին, մինչդեռ Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ տարածքների նկատմամբ հավակնոտ հայտարարություններով է հանդես գալիս։
«Քարտեզների կամ ընդհանրապես պատմական էքսկուրսիայի մասով ես չեմ պատրաստվում որևէ հայտարարություն անել։ Բոլոր քարտեզները և պատմական փաստերը տեղադրված են, և հանրության ցանկացած անդամ՝ և Հայաստանում, և Ադրբեջանում հնարավորություն ունի քարտեզներին ծանոթանալու և իմանալու, թե որ տարածքն ընդհանրապես պատմականորեն ում է պատկանել։ Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, խաղաղության պայմանագրի հարցերից մեկն էլ հենց միմյանց սուվերենությունը ճանաչելու մասին է։ Իհարկե, մենք նշում ենք, որ դեռևս 1992 թվականին Հայաստանը և Ադրբեջանը ԱՊՀ շրջանակներում ճանաչել են միմյանց սուվերեն տարածքները և ինքնիշխանությունը։ Բայց գիտեք նաև, որ հետագայում այլ զարգացումներ են եղել, բայց Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են միմյանց տարածքային ամբողջականություն և սուվերենություն ճանաչել»,- նշել է Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին՝ Գրիգորյանն ասել է․ «Բնականաբար, նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը և հանգիստ մթնոլորտում աշխատելուն։ Մենք հույս ունենք, որ նման հայտարարություններ հնարավորինս քիչ կլինեն»։
Ավելի վաղ Իլհամ Ալիևը շրջադարձային էր համարել երկու երկրի հարաբերությունների կարգավորման համար Բաքվի առաջ քաշած 5 սկզբունքն ընդունելի համարելու Երևանի դիրքորոշումը։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что на предложение Азербайджана из 5 пунктов последовали предложения Армении из 6 пунктов. Он добавил, что не видел публичного отказа Азербайджана от предложений Армении, состоящих из 6 пунктов.
«Пункты, предложенные Азербайджаном, не были неприемлемыми для Армении. Армения в своих 6 пунктах предложила, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован для достижения всеобъемлющего мира. На данный момент наш подход заключается в том, что эти два пакета, пункты 5+6, должны быть объединены и должны начаться переговоры по мирному соглашению, чтобы найти долгосрочное решение нагорно-карабахского конфликта», – сказал Григорян, пишет Factor.am.
По словам секретаря Совета безопасности, Армения заявила о приоритетности решения вопросов безопасности, защиты и прав проживающих в Арцахе соотечественников, в соответствии с которыми должен сформироваться статус Нагорного Карабаха.
Григорян коснулся заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева относительно того, что процесс уточнения границ с Арменией будет основан на всех картах периода с 1918 по 1991 год, до распада СССР, и что по некоторым картам Ереван и Сюник якобы принадлежали Азербайджану. Григорян отметил, что он не собирается говорить о картах и делать исторические экскурсы, есть карты, есть исторические факты, с которыми может ознакомиться любой человек и в Армении, и в Азербайджане, чтобы узнать, кому этот район принадлежал исторически.
«Конечно, мы отмечаем, что еще в 1992 году Армения и Азербайджан взаимно признали суверенные территории и суверенитет в рамках СНГ, но вы знаете, что потом были и другие события, но Армения и Азербайджан продолжают признавать территориальную целостность друг друга и суверенитет. Естественно, такие заявления Алиева не способствуют формированию мирной повестки, работе в спокойной обстановке. Надеемся, что таких заявлений будет как можно меньше», – заключил Григорян.