ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով ՀՀ-ում ընթացող ցույցերին և բողոքի ակցիաներին, ասել է, որ դա ամբողջությամբ ՀՀ ներքին գործն է։
Նա հավելել է՝ ՌԴ-ն շահագրգռված է, որ որքան հնարավոր է շուտ ավարտվի բարդ շրջանը և կայունություն հաստատվի:
«Դա լիովին և ամբողջությամբ Հայաստանի ներքին գործն է։ Հայաստանը, ինչպես գիտեք, մեր դաշնակիցն է, մեր գործընկերն է չափազանց կարևոր ինտեգրման մի քանի ձևաչափում: Հայաստանը մեր մեծ բարեկամն է: Եվ, հետևաբար, մենք, իհարկե, շահագրգռված ենք, որ որքան հնարավոր է շուտ այս շրջանն ավարտվի, և կրկին կայունության շրջան գա» – ասել է նա լրագրողներին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պեսկովը նաև հավելել է, որ Հայաստանում կայունության շրջանը «թույլ կտա աստիճանաբար շարժվել դեպի Ղարաբաղի վերաբերյալ այն եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործումը, որոնք վերջնական տեսքի են բերվել Ռուսաստանի նախագահի մասնակցությամբ, ինչպես նաև՝ ընդհանուր առմամբ մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով»:
Ապրիլի 25-ից ընդդիմությունը Հայաստանում բողոքի հանրահավքներ և երթեր է անցկացնում, մայիսի 2-ից մեկնարկել են ահնազանդության ակցիաները։ Հայաստանում բողոքի նոր ալիք բարձրացավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Արցախի վերաբերյալ հայտարարությունից հետո։ Ապրիլի 13-ին խորհրդարանում նա ափսոսանք հայտնեց, որ 2018-2019 թվականներին ժողովրդին չի ասել, որ «մեր բոլոր հեռու և մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 հայտնի շրջանները և իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը»։

Россия заинтересована в том, чтобы в Армении как можно скорее закончился сложный период и наступил период стабильности, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Это целиком и полностью внутренне дело Армении. Армения, как известно, это наш союзник, это наш партнер по нескольким очень важным для нас интеграционным форматам. Армения – наш большой друг. И поэтому, конечно, мы заинтересованы в том, чтобы в Армении как можно скорее этот период закончился, и снова наступил период стабильности», – сказал он журналистам, пишет РИА Новости.
Песков добавил, что период стабильности в Армении «позволит поэтапно двигаться в сторону реализации тех трехсторонних договоренностей по Карабаху, которые были с участием президента России финализированы, а также и в целом в плане развития наших двусторонних отношений».
С 25 апреля армянская оппозиция проводит акции протеста по всей Армении, так как считает, что политика властей «разрушительна для Армении и Нагорно-Карабахской Республики, грозит армянской стороне не только новыми уступками, но и потерей государственности». С начала мая оппозиционеры устраивают масштабные акции протеста с блокированием улиц Еревана и основных магистралей республики.