ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, որը 2021-ի սեպտեմբերի 30-ից կալանավորված է և պահվում է Երևան ՔԿՀ–ում, հաստատել է, որ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը զեկուցել է, որ 2-3 օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է պատերազմը կանգնեցնել, հայտնում է NEWS.am-ը։
ԶԼՄ-ի հարցը եղել է հետևյալը․ 44-օրյա պատերազմից հետո ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարեց, որ պատերազմի չորրորդ օրն ինքը ԱԽ նիստին զեկուցել է, որ 2–3 օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է պատերազմը կանգնեցնել։ Փաշինյանը հերքում է Գասպարյանի այս պնդումը, Դուք՝ որպես պաշտպանության նախարար, որը ներկա է եղել այդ նիստին, լսե՞լ եք Գասպարյանի այդ զեկույցը։
«Նախկինում նշել եմ, հիմա էլ վերահաստատում եմ, որ վերոհիշյալ հայտարարությունն արվել է, ավելին՝ այն արվել է ոչ միայն Անվտանգության խորհրդի նիստերում, և այն ինձ հետ համաձայնեցված է եղել: Այնուհանդերձ, Զինված ուժերը պատրաստակամ են եղել մարտնչելու «ոչ մի քայլ նահանջ» սկզբունքով՝ անկախ ռազմական գործողությունների դադարեցման դիվանագիտական ջանքերից»,-պատասխանել է Տոնոյանը։

Former Defense Minister Davit Tonoyan, who has been in custody since September 2021, has said that ex-Chief of the Army General Staff Onik Gasparyan had indeed reported during the Second Karabakh war that hostilities must be stopped within 2-3 days.
In an interview with NEWS.am, the former official was asked: after the 44-day war, former Chief of Staff Onik Gasparyan declared that he had reported to the Security Council on the fourth day of the war that it was necessary to stop the war within 2-3 days. [Prime Minister Nikol] Pashinyan denies Gasparyan's statement. Did you, as the Minister of Defense attending that meeting, hear Gasparyan's report?
"I have mentioned it before, and now I reaffirm that the above-mentioned statement was indeed made. Moreover, it was made not only in the meetings of the Security Council, it was also agreed with me," Tonoyan said.
"Nevertheless, the Armed Forces were ready to fight and take no step back, regardless of the diplomatic efforts to end hostilities."