«Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության հայազգի անդամ Արսեն Կարապետյանը դատապարտել է իր ադրբեջանցի կուսակից Ահմեդ Իմամկուլիևի՝ հրապարակայնորեն «Գորշ գայլերի» նշանի ցուցադրումը՝ այն փոքրոգի քայլ համարելով։
Վրաստանի ընդդիմադիր «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության Մառնեուլիի շտաբի նախագահ Ահմեդ Իմամկուլիևն ապրիլի 24-ին լուսանկար է հրապարակել՝ ձեռքով ցույց տալով «Գորշ գայլերի» նշանը՝ կից «Բարև ընկերներ: Նրանց համար, ովքեր իրենց անհարմար են զգում» գրառմամբ:
«Իմանալով Ահմեդին՝ ես, մեղմ ասած, տհաճորեն զարմացած եմ նրա արարքով, երկրորդ՝ չեմ կարծում, որ Չավուշօղլուի վարքագծի վերարտադրումը կամ դա պաշտպանելը կարող է դիվիդենտներ բերել որևէ մեկին, երրորդ՝ որևէ մեկն իրավունք չունի Վրաստանի բազմազգ, հանդուրժող և բազմամշակութային միջավայր դիսբալանս մտցնել։ Ամենակարևորը՝ ապրիլի 24-ին նման արարքն առնվազն կոռեկտ չէ, շատ ցածր է թե՛ Չավուշօղլիի, թե՛ նրան սատարողների կողմից»,-ասել է կուսակցության անդամ Արսեն Կարապետյանը, գրում է «Ալիք մեդիան»։
«Վրաստանի հայ համայնք» ՀԿ-ն դատապարտել է ահաբեկչական համարվող ժեստի կիրառման՝ Իմամկուլիևի քայլը՝ բողոքի ակցիա կազմակերպելով «Եվրոպական Վրաստանի» գլխավոր գրասենյակի առջև։
Հայ համայնքային «Արձագանք» հարթակի ղեկավար Գիորգի Թումասյանը նշել է, որ Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող բոլոր կառույցները պետք է արձագանքեն դեպքին։
«Այս ժեստը կարելի է գնահատել որպես բաց սպառնալիք Վրաստանի հայությանը, դա նույնն է ինչ օրինակ հրեաների համար ֆաշիստական ժեստերը»,-ասել է նա։
Թումասյանը նշել է, որ հարցով դիմել են երկրի կառավարությանը, «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցությանը և Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակին կից էթնիկ փոքրամասնությունների խորհրդին։
«Մեր քայլերն ուղղված են նման սադրիչ գործողությունների բացառմանը․ նման դեպքերը Վրաստանում հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտ են հրահրում։ Այժմ սպասում ենք այս կառույցների արձագանքին, համապատասխան պատասխան չստանալու դեպքում արդեն կդիմենք այլ մարմինների» -ասել է Թումասյանը։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ապրիլի 23-ին թուրքական ծայրահեղական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստն էր ցույց տվել Ուրուգվայի հայ համայնքի ցուցարարներին, որոնք երթ էին կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի նախօրեին։ Չավուշօղլուի այդ քայլը բողոքի պատճառ էր դարձել Ուրուգվայում: Դեպքը տեղի էր ունեցել Ուրուգվայում Թուրքիայի դեսպանատան բացման արարողությունից հետո, որին մասնակցում էր Չավուշօղլուն:
Ուրուգվայի Frente Amplio ընդդիմադիր դաշինքի հայազգի սենատոր Լիլիամ Քեշիշյանի միջնորդությամբ չեղարկվել է Թուրքիայում Ուրուգվայի դեսպան Հուգո Սայրուսի նշանակումը:

Arsen Karapetyan, an Armenian member of the European Georgia opposition party, has condemned the display of the ultranationalist Gray Wolves symbol by a party member of Azerbaijani descent, Ahmed Imamkuliev, describing the move as "cowardly".
Imamkuliev, who is the head of the party's Marneuli headquarters, posted a photo of himself flashing the Gray Wolves sign on April 24 – the day Armenians worldwide commemorate the anniversary of the Genocide.
The Azerbaijani official's move came after Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu made a particular gesture with his hands that is associated with the Turkish ultra-nationalist Gray Wolves movement, as his car drove past a group of Armenian protesters who were waiting for him at the exit of the newly-inaugurated Turkish embassy in Montevideo.
"Knowing Ahmed, I am unpleasantly surprised by his action, to put it mildly, and secondly, I don't think that reproduction of Cavusoglu's behavior can bring dividends to anyone," Karapetyan said in an interview with Aliq Media.
"No one has the right to create an imbalance in Georgia's multinational, tolerant, multicultural environment. Most importantly, such an act on April 24 is not correct, it was very low of both Cavusoglu and his supporters.
After the incident in Montevideo, Uruguay President Luis Lacalle Pou described Cavusoglu's gesture as "regrettable". Foreign Minister Francisco Bustillo joined Lacalle Pou's condemnation called the gesture of his Turkish counterpart "inadmissible" during the 107th anniversary of the Armenian Genocide. Around 10 days after the incident, the Uruguay Senate unanimously agreed to not move forward with the appointment of a new ambassador to Turkey, citing the “embarrassing incidents” caused by Cavusoglu.