Իրանի էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբիանը կժամանի Երևան՝ մասնակցելու հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի նիստին, որն անցկացվելու է մայիսի 10-11-ը, գրում է Мehrnews-ը։
Հանձնաժողովի նիստին կմասնակցեն նաև Իրանի նավթի փոխնախարարը, Իրանական ազգային գազային ընկերության տնօրենը, ավտոմոբիլային ճանապարհների փոխնախարարը, այլ պաշտոնյաներ:
Հանձնաժողովի նիստի շրջանակում տեղի կունենա առևտրային կոնֆերանս՝ երկու երկրի մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Տնտեսական դիվանագիտության հարցերով ԱԳ փոխնախարար Մեհդի Սաֆարին, անդրադառնալով նիստին, կարևորել է երկու երկրի կողմից Փոխգործակցության մասին հուշագրի և համաձայնագրերի կատարումը, և «աննշան է» անվանել 5 մլրդ դոլար կազմող Իրանի մասնաբաժինը ՀՀ շուկայում, հայտնում է ԶԼՄ-ն։
Նա ասել է, որ մեծ ներուժ և զգալի հզորություններ են առկա տարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տարանցումը, էլեկտրակայանները, գյուղատնտեսությունը, դեղագործությունը և բուժսարքավորումները, կապն ու ՏՏ ոլորտը։ Նա նշել է, որ եթե այդ հզորություններն օգտագործվեն, երկու երկրի միջև առևտրի ծավալը զգալիորեն կավելանա։

10 Май 2022 - 11:36 AMT
Министр энергетики Ирана Али-Акбар Мехрабиан прибудет в Ереван для участия в заседании Совместной комиссии по армяно-иранскому экономическому сотрудничеству, которое состоится 10-11 мая.
Комиссия рассмотрит несколько тем, включая торговлю, инвестиции, транзит и транспорт, электричество, нефть и газ, банковское дело и финансы, стандарты, туризм, здравоохранение и другие связанные с ними вопросы.
В рамках заседания комиссии состоится торговая конференция с участием представителей частного сектора двух стран.
Мехрабиан обсудит с официальными лицами Армении развивающиеся между двумя странами отношения и объемы взаимной торговли.
Министр энергетики Ирана прибудет в Армению с заместителем министра нефти Ирана, директором Иранской национальной газовой компании, заместителем министра автомобильных дорог и другими иранскими должностными лицами.